Společnost Inter Ikea Centre Group, která v Česku a na Slovensku provozuje tři nákupní centra Avion Shopping Park s obchodními domy Ikea, hodlá do tří až pěti let investovat v Česku dalších 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) a na Slovensku přes 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Investice mají směřovat do rozšíření stávajících nákupních center i výstavby nových. Firma má v hledáčku například Pardubický a Královéhradecký kraj či Košice.

"Pro firmy, které mají dostatek vlastního kapitálu, poskytuje světová hospodářská krize šanci," sdělil ve čtvrtek novinářům generální ředitel společnosti Inter Ikea Centre pro ČR a Slovensko Pavel Hradec, podle kterého firma dosud v obou zemích investovala dohromady 7,5 miliardy korun, takže nyní tuto částku zdvojnásobí.

Synergie: Kika vedle Ikea

Švédská firma hodlá především výrazně rozšířit ostravské nákupní centrum, jehož celková velikost by se měla zvýšit na více než 100.000 metrů čtverečních. Tím se centrum zařadí mezi tři největší nákupní lokality v Česku a na Slovensku. Dokončení první fáze je plánováno na listopad roku 2010.

V Ostravě firma Inter Ikea Centre Group plánuje zároveň v roce 2011 postavit obchodní areál. Hlavním nájemcem bude přímý tuzemský konkurent Ikey - obchodní dům s nábytkem Kika.

"V Ostravě jsme se rozhodli nově spolupracovat i se společností Kika. Zákazníkům tak chceme nabídnout více možností, kam směřovat své nákupy,“ podotkla Zuzana Mizerová ze společnosti Inter Ikea Centre ČR a SR.

Nový obchod Kika má vyrůst v jižní části areálu ostravského Avion Shopping Parku přímo naproti obchodnímu domu Ikea. "Klademe větší důraz na synergický efekt a ne na konkurenci," dodala.

Nově na Zličíně, u Hradce a Košic

V roce 2011 Švédové otevřou i zcela novou a větší pobočku – tzv. IkeaWest – na pražském Zličíně. Původní budovu nabídne k pronájmu. Lokalitu chce taky rozšířit o dvě až tři velkoplošné prodejny z oblasti elektra, sportu nebo módy.

Nové nákupní centrum hodlá Inter Ikea Centre Group postavit na území Pardubického nebo Královéhradeckého kraje. "Zde zvažujeme nový koncept, který bude poprvé použitý v ČR v podobě úplného a přímého spojení obchodního domu IKEA s nákupním centrem Avion," prohlásila Zuzana Mizerová. "Hledáme optimální lokalitu, která bude vyhovovat pro Hradec Králové i Pardubice," podotkl k tomu generální ředitel.

Společnost chce do roku 2012 rozšířit plochu bratislavského Avion Shopping Parku o 6000 metrů čtverečních a zároveň plánuje stavbu nového nákupního centra. Mezi zvažované lokality patří například Košice.