Bývalý bankéř pracující ve švýcarské bance UBS Bradley Birkenfeld, který americkým úřadům vyzradil informace o tajných kontech využívaných k daňovým únikům, chce mnohamiliardovou odměnu.
Finančník, jenž v lednu nastoupí na 40 měsíců do vězení, k tomu hodlá využít relativně nového amerického zákona. Ten tipy vedoucí k odhalení daňových hříšníků odměňuje podílem ze zpětně vymožené částky, uvedl v pátek deník The New York Times.
Birkenfeld porušil letité pravidlo mlčenlivosti švýcarských bankéřů a odhalil americkým vyšetřovatelům, jak banka UBS pomáhá bohatým Američanům vyhnout se placení daní. Sám se loni v červnu přiznal, že pomohl realitnímu magnátovi Igorovi Olenicoffovi ukrýt majetek v hodnotě 200 milionů dolarů (3,6 miliardy Kč) před americkým daňovým úřadem (IRS).
Uvedl také, že ho bývalý zaměstnavatel motivoval k uskutečnění aktivit, které byly příčinou obvinění. Za poskytnuté informace a spolupráce při vyšetřování nakonec dostal relativně nízký trest.
Udání vedlo k amnestii 14 700 lidí
Díky jeho informacím následně Američané vyvinuli velký tlak na Švýcarsko, díky němuž nakonec získali informace alespoň o některých tajných kontech. IRS následně vyhlásil amnestii, jež zaručovala nižší tresty lidem s tajnými konty, kteří své úniky přiznají do poloviny letošního října.
Nakonec se daňovému úřadu přihlásilo 14.700 lidí. Podle zákona z roku 2006 by Birkenfeld za své informace mohl dost 15 až 30 procent z částky, již pomohl odhalit. V případě UBS jde o miliardy dolarů.
USA žalují švýcarskou banku UBS z podvodu na investorech - čtěte ZDE
Švýcarská banka UBS uzavřela s USA kompromis, vydá data o 4450 klientech - čtěte ZDE
Birknefeld sice nemá nárok na odměnu za případ, ve kterém sám figuroval a za který byl odsouzen. Podle jeho právníků ale i tak poskytl americkým úřadům údaje, které jim umožnily odhalit rozsáhlé daňové úniky, a měl by proto mít nárok na astronomickou odměnu. Pokud bývalý bankéř s tímto tvrzením uspěje u soudu, půjde vůbec o největší částku, která kdybyla v USA informátorovi vyplacena.
Informátor, nebo jen tipař?
Deník The New York Times přitom citoval právní experty, podle nichž Birkenfeldovy šance nejsou zanedbatelné. "Myslím, že jde o vážný nárok. Poskytl velmi věrohodné a velmi užitečné informace z nitra UBS. Zákon je v takových případech jasný," podotkla Erika Keltonová z advokátní kanceláře Phillips & Cohen, jež se na kauzy informátorů specializuje.
Ministerstvo spravedlnosti ale s takovými názory nesouhlasí, byť uznává, že bez Birkenfeldových informací by se podvody pravděpodobně odhaleny nebyly. Bývalého bankéře ale považuje spíš za "tipaře" než informátora, který z banky vynesl cenné údaje, aby upozornil na nepravosti. Birkenfeld prý popsal především, jak celý systém funguje, ale neinformoval o konkrétních případech.
Vlády USA a Švýcarska letos podepsaly dohodu, která zavázala největší švýcarskou banku UBS odtajnit účty několika tisíců bohatých Američanů, kteří jsou podezřelí z toho, že se ve Spojených státech vyhýbají placení daní. Bylo jich však mnohem méně, než Washington původně požadoval. Spojené státy původně požadovaly, aby jim UBS předala jména až 52.000 lidí. Švýcaři takový požadavek odmítali s odkazem na povinnost zachovávat bankovní tajemství.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist