Nepřehlédněte
Speciál iHNed.cz
Vše o plynové krizi
Hospodaření RWE Transgas

(Výsledky za rok 2008)

22 %

O tolik klesl čistý zisk oproti roku 2007, který loni činil deset miliard korun.

38 %

Naopak tržby vzrostly o více než třetinu na 109 miliard korun.

Skupina RWE pro první čtvrtletí příštího roku sníží ceny zemního plynu domácnostem v průměru o 0,6 procenta. Firma to oznámila v tiskové zprávě s tím, že to bude čtvrté zlevnění za sebou. Podle průměrných výpočtů za celou skupinu největší pokles čeká zákazníky v rodinný domech; pokud plyn využívají na vaření, ohřev vody a topení, měsíční platba jim klesne o 55 korun. Naopak domácnosti, které na plynu pouze vaří, zaplatí měsíčně o 15 Kč více. Nižší cenu, o procento, stanovil i E.ON, který dodává plyn v jižních Čechách. Zlevní i Pražská plynárenská.

"U cen zemního plynu došlo pro první čtvrtletí 2010 ke stabilizaci, a to i přes stoupající ceny ropných derivátů a nárůst regulovaných složek ceny. Většině našich zákazníků z řad domácností se konečná cena plynu pro druhou půlku topné sezony mírně sníží," uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Největší pokles, v průměru o 1,1 procenta, zaznamenají domácnosti společnosti RWE Energie, která obsluhuje území severních, západních a středních Čech. Zákazníci Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské budou mít plyn levnější shodně o 0,7 procenta, Jihomoravská plynárenská ceny nezmění.

Ceny klesly o 11 procent, zima má být teplá

Průměrné ceny zemního plynu meziročně poklesly o 11 procent. "Lidé protopí o tisíce korun méně než během loňské studené zimy," doplnil Varcop, podle kterého se na konečném účinku podílí vedle zlevnění i nadprůměrně teplé počasí.

Ceny zemního plynu RWE vypočítává na základě nákladů na jeho pořízení. Ty jsou ovlivněny cenami ropných derivátů, černého uhlí, kurzem koruny vůči euru a dolaru a rovněž výdaji na obsluhu zákaznických skupin. Ceny za distribuci a přepravu upravuje Energetický regulační úřad.

Firmy přijdou na řadu v únoru

Plynárenská skupina zároveň oznámila, že nejdříve od 1. února příštího roku v souvislosti s vývojem světových cen zemního plynu a kurzu koruny změní smluvní podmínky středním a velkým odběratelům.

E.ON zlevní o procento Pažská plynárenská o třetinu procenta

Od ledna zlevní cenu plynu i jihočeský E.ON, který převážně v tomto kraji zásobuje plynem asi 110.000 zákazníků. "Na celkové ceně včetně nákladů na strukturování a distribuci se zlevnění komodity (plynu) projeví poklesem ceny o procento," řekl ČTK mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Samotná komoditní cena zemního plynu pro domácností a maloodběratele E.ON se snížila v průměru o 6,1 procenta.

Letos E.ON snížil ceny plynu pro domácnosti třikrát. V dubnu o dvě procenta, v červenci o devět procent a od října v průměru o 4,07 procenta. "Počínaje druhým kvartálem 2010 již očekáváme zlom a lehký nárůst komoditních cen zemního plynu," uvedl Vácha.

Ceny třetího významného prodejce plynu, Pražské plynárenské, klesnou pro odběratele v průměru o 0,36 procenta. Firma, která zásobuje zemním plynem Pražany a lidi z příměstských částí okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno, dnes oznámila, že snižuje prodejní ceny v průměru o 1,2 procenta. Vlivem růstu DPH však domácnosti ušetří méně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist