Poptávka po zemním plynu v Evropské unii se v letošním roce v důsledku hospodářské krize významně sníží. Předpověděl to hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita. "V unii bude v letošním roce poptávka až o osm až devět procent nižší než loni, kdy jsme již dopady krize pociťovali," uvedl Birol.

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy se podle nejnovějších údajů ukrajinského ministerstva paliv a energetiky od ledna do října kvůli krizi meziročně snížil o 26,4 procenta na 74,5 miliardy kubických metrů. Evropa dováží z Ruska asi 20 procent objemu zemního plynu, který spotřebovává. Drtivá většina ruského plynu se na území EU dostává přes Ukrajinu.

Tato závislost na Kyjevu vyvolává sílící obavy z opakování tzv. plynové krize. Naposledy byl tranzit plynu přes Ukrajinu narušen letos v lednu sporem mezi Moskvou a Kyjevem ohledně plateb. Na letitý rusko-ukrajinský spor o tranzit plynu se EU dívá s velkým znepokojením od roku 2006, kdy plyn přestal proudit na Západ poprvé.