Venezuela převzala banky s odůvodněním nevysvětlitelného navýšení kapitálu a porušení některých regulačních pravidel. Nyní dodala, že je nucena zavřít banky kvůli odhalení velkých finančních problémů.

Dvě z bank, Canarias a ProVivienda (BanPro), podle ministra zůstanou zavřené trvale. Klienti dostanou většinu svých vkladů zpět od státního fondu pojištění bankovních vkladů Fogade. Majetek bank pak bude prodán v aukci. Finanční problémy zbývajících dvou bank Confederado a Bolívar nejsou tak vážné a tyto instituce by mohly být v budoucnu zachráněny.

Rodríguez dodal, že Venezuela také zatkla majitele čtyř bank, jejichž podíl na celém bankovním sektoru v zemi činí 5,7 procenta. V září a říjnu byly tyto banky koupeny skupinou investorů v čele s podnikatelem Ricardem Fernándezem, který je aktivní i v potravinářském průmyslu a prodává zboží síti státem podporovaných obchodů.


Venezuelskému bankovnímu sektoru dominuje deset bank, které kontrolují asi 70 procent všech financí. Podle dřívějších vyjádření analytiků jsou všechny čtyři banky velmi malé a vládní zásah by neměl způsobit problémy v celém systému.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru