Česká ekonomika v odhadech

240 miliard korun

Schodek veřejných rozpočtů bude letos rekordních 240 miliard.

6,6 procenta

Deficit veřejných rozpočtů dosáhne letos 6,6 procenta HDP. To je víc než dvakrát tolik, než je podmínka pro přijetí eura.

1,4 procenta

Inflace příští rok poroste jen o 1,4 procenta. Přestože příští rok poroste DPH i spotřební daně na tabák nebo cigarety.

10 procent
Nezaměstnanost se bude příští rok pohybovat kolem deseti procent. V některých měsících ale nezaměstnanost tuhle hranici překročí.

Stát hospodařil ke konci listopadu s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun. Schválený rozpočet pro celý letošní rok počítá s deficitem 52,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni ke konci listopadu skončil státní rozpočet v deficitu 6,5 miliardy Kč.

Nejhůře na tom byl dosud státní rozpočet v roce 2003, kdy za celý rok přesáhl schodek 109 miliard korun. Důvodem letošního špatného výsledku hospodaření státu je především hospodářská recese doprovázená propadem daňových příjmů a zvýšenými výdaji.

Podle ministra financí Eduarda Janoty lze celkový schodek za celý rok odhadovat jen těžko. Předpokládá, že státu bude chybět víc než 170 miliard korun, nevylučuje ani schodek 175 miliard korun, o žádném konkrétním čísle ale spekulovat nechtěl. Státu bude na straně příjmů chybět podle ministra až 160 miliard korun včetně pojistného.

Původně schválený rozpočet počítal letos s deficitem 38,1 miliardy korun. Zvýšení o dalších zhruba 14 miliard korun vláda navrhla kvůli tomu, že chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Stát rovněž do rozpočtu zapojil asi 30 miliard korun z rezervních fondů z loňského roku.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně klesly o 73,6 miliardy korun na 873,4 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociálním zabezpečení," uvedlo MF. Příjmy z daní a poplatků klesly o 11 procent na 430,7 miliardy korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s růstem o více než devět procent.

Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 89,3 miliardy na 1,043 bilionu korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem listopadu 390,6 miliardy korun, meziročně o 24,2 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 308,6 miliardy korun, což je 23,4 miliardy více než před rokem. Na důchodovém pojištění ale stát ke konci listopadu získal pouze 281,4 miliardy korun, tedy meziročně o sedm miliard méně.

Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce listopadu zaplatil 50,1 miliardy korun, což bylo o 8,7 miliardy více než před rokem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru