Vládce Dubaje šejk Mohammed bin Rashid al-Maktoum, si stěžuje, že svět projevil pro jeho pouštní ráj pramálo pochopení. Jinak by se podle něj nemohlo stát, aby hlavní burzy po zprávě o jeho potížích se splácením dluhů tak klesly a bohatý emirát upadl v nemilost investorů.
Banky, které šejkovi a stavbařům jeho města půjčily, nyní počítají, kolik v emirátu prodělají. Řada z nich je z Evropy. Kvůli Dubaji se včera sešli také ministři financí EU, protože jakékoli větší potíže zadluženého pouštního ráje by mohly být znát po celém světě. "Ukazuje se, že finanční krize ještě neskončila," prohlásil v souvislosti s Dubajem německý ministr financí Wolfgang Schaeuble.
Žádná panika, klid a pohoda
Češi v Dubaji: Má situace vliv na váš byznys? Luděk Sekyra, developer V Dubaji jsme před třemi lety investovali asi pět milionů dolarů. Chtěli jsme jít i do velkých výškových budov, Jan Sýkora, spolumajitel Wood Company Nemáme tam tak velké aktivity. Je to pro nás spíše okrajový trh. Díky současné krizi se tam ale zvyšují objemy obchodů, protože řada investorů akcie prodává. Jiní zase chtějí využít jejich poklesu, aby si je koupili. Jiří Soukup, majitel firmy Keramika Soukup Práce na některých stavbách se přerušily už před rokem. Postupně také ubývalo indických dělníků, kteří na staveništích pomáhali. Dosud jsme však v Dubaji nezaznamenali pokles zájmu o naše výrobky či zhoršenou platební morálku. Je ale pravda, že se v poslední době orientujeme spíše na sousední emirát Abú Dhabi, kam se část tehdejšího boomu přelila. Lucia Ermová, delegátka cestovní kanceláře Fischer Atmosféra v Dubaji je naprosto klidná. V místních novinách není o finančních problémech země ani zmínka. Navíc, šejci se v případě problémů už dávno dotují navzájem. Ondřej Patka, obchodník se svítidly To, že je dubajský emirát zadlužený až po uši, se ví nejméně pět let. Příliv peněz od soukromých zahraničních investorů, včetně západních bank, byl opravdu mohutný. Emirát své prestižní projekty, pro které potřeboval kapitál, zvládl po marketingové stránce perfektně. Je tu dost Čechů, kteří si zde už před krizí koupili vilu nebo apartmán. Na tom pochopitelně prodělali. |
Češi žijící v Dubaji, které HN včera oslovily, tvrdí, že situace ve městě je naprosto klidná. Emiráty spolu sice soupeří a v minulosti se často předháněly, kdo dokáže dát přepych a bohatství lépe najevo, v Dubaji ale jen málokdo pochybuje o pomoci sousedů, hlavně mocného a na ropu bohatého Abú Dhabí.
Lidé normálně chodí do práce, nakupují, ukládají peníze do bank. Ten hlavní "úder" už totiž mají za sebou. Dostavil se zhruba před rokem, kdy v Dubaji začaly v důsledku globální recese padat ceny nemovitostí. Ty dlouhou dobu stoupaly, ale nyní jsou skoro na polovině své loňské úrovně.
"Atmosféra v Dubaji je naprosto klidná. Ve zdejších novinách není o finančních problémech země ani zmínka," říká Lucia Ermová, delegátka cestovní kanceláře Fischer.
To potvrzuje také Ondřej Patka, který žije v Dubaji od roku 2004 a obchoduje se svítidly. "Finanční trhy reagují na zprávu o dubajských potížích se splácením dluhů vyloženě hystericky. Navíc v situaci, kdy se začalo blýskat na lepší časy a chystalo se obnovení prací na mnoha pozastavených projektech. Po takové přehnané reakci nelze vyloučit, že Dubaji se nepodaří získat pro ně peníze," upřesňuje Patka.
Obnovení přerušených stavebních prací, které je nyní nejisté, by uvítala tuzemská společnost Keramika Soukup, dodávající do SAE už sedmý rok obklady a dlažby. "V sobotu jsem se vrátil z dubajského stavebního veletrhu BIG 5, kde jsem nezájem vystavovatelů nezaznamenal," sdělil HN majitel Jiří Soukup.
Jak dodal, jeho firma nepocítila ani pokles poptávky, ani zhoršenou platební morálku. "Je ale pravda, že se v poslední době orientujeme spíše na sousední Abú Dhabí," řekl Soukup.
Předchozí stavební boom využila také Kopos Electro FZE, dceřiná firma kolínské společnosti Kopos, dodávající zákazníkům na Arabském poloostrově elektroinstalační materiál.
"To, že polevila stavební aktivita, jsme přirozeně pocítili na tržbách. Ale naštěstí nejsme zaměřeni jenom na Dubaj, kde máme obchodní centrum pro celý Blízký východ. Obchodujeme například s Katarem, Ománem či Bahrajnem, což nám pomáhá stále dosahovat dobrých výsledků, sdělil z Dubaje ředitel dceřiné firmy Zdeněk Slováček.
To, že Dubaj požádal zahraniční věřitele o posečkání se splátkami, není podle něj v arabském obchodním světě, kde platí poněkud jiná pravidla než na Západě, nic neobvyklého. "Striktní dodržování dohodnutých platebních podmínek se tady tak nebere. Všechno je na bázi poněkud volnějšího vyjednávání a žádosti o odklad splátek nejsou vůbec žádnou výjimkou," dodává Slováček.
Sekyra Group zrušila projekt
Před třemi lety chtěla v Dubaji investovat největší česká developerská skupina Sekyra Group.
Jejím záměrem bylo postavit rezidenční objekt, čtyřicet pater luxusních bytů, každý za desítky milionů korun. Náklady se pohybovaly kolem sto milionu eur, výnosy se předpokládaly na tamní běžné úrovni, tedy kolem dvaceti procent. Od záměru ale developer nakonec ustoupil.
"V Dubaji jsme před třemi lety investovali asi pět milionů dolarů. Chtěli jsme jít i do velkých výškových budov, ale nabyli jsme dojmu, že trh začíná být přehřátý a poptávka slábne. Proto jsme se tamních malých investic zbavili a od záměru na velký rezidenční objekt jsme ustoupili," řekl HN šéf a majoritní vlastník skupiny Luděk Sekyra.
V uplynulých pěti letech podle něho vzrostly ceny nemovitostí v Dubaji pětinásobně, od loňského září ale asi o polovinu klesly. "Kdo investoval na začátku, tak má dnes dvojnásobek. Kdo ale přišel později, pravděpodobně prodělal," dodal Sekyra
Podle Ondřeje Patky si nemálo movitých Čechů ještě před krizí v Dubaji pořídilo vilu nebo luxusní apartmán. "Na tom pochopitelně prodělali, ale jejich citelné ztráty nemají nic do činění s předlužeností emirátu," poznamenal Patka.
FOKUS v bodech: Kdo pokazil párty v Dubaji
- Dubaj má ve srovnání s větším emirátem Abú Zabí skromné ropné bohatství. V průměru těží jen 270 tisíc barelů ropy denně a příjmy z jejího vývozu představují sedm procent hrubého domácího produktu.
- Vládce otevřel zemi zahraničním investorům, kteří mu pomohli financovat výstavbu luxusních bytů či hotelů pod mořskou hladinou. Dubaj se stal finančním centrem Arabského poloostrova.
- Globální krize způsobila, že také v Dubaji přišlo o práci mnoho zaměstnanců bank a realitních společností. Rostoucí nezaměstnanost a celkový dluh 80 miliard dolarů jsou hlavní ekonomické problémy.
- Kvůli hospodářskému útlumu ve světě zeslábl příliv zahraničních turistů. Luxusní hotely dokonce musely zlevnit. Na to doplatili i developeři, kteří do jejich výstavby investovali miliardy dolarů.
- Finanční trhy nyní znervózňujej otázka, kdo emirátu pomůže překlenout platební potíže. Částka, kterou mu půjčily evropské banky, se odhaduje na 100 miliard dolarů. Nejvíce britská HSBC.
- Státní holding Dubai World začal jednat s věřiteli o restrukturalizaci části dluhů (25 miliard dolarů). Nelze vyloučit, že bude nucen prodat část svých aktiv v zahraničí, včetně některých luxusních nemovitostí v Londýně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist