Začátek týdne byl stále ve znamení dozvuků dubajské krize, která se snažila donutit kapitálové trhy k zasloužené korekci. Nepovedlo se. Po slibném rozjezdu se v pondělí začaly objevovat úvahy, že dubajské dluhy jsou pouze lokální záležitost a že se tedy jednalo o bouři ve sklenici vody.
Otázka je, jak se situace projeví ve výsledovkách bank, které se účastnily projektu Dubai World. Odhady jsou, že u britských bank půjde o ztráty 5 miliard liber, z toho ke 2 mld. by mohlo jít na vrub Royal Bank of Scotland. V Německu mohou být ztrátami zatíženy stavební firmy, které umělé ostrovy pomáhaly stavět.
Češi v zadlužené Dubaji: Někteří prodělali, ale jinak prý „klídek a pohoda“ - čtěte ZDE
Dluhy nejsou naše, odmítá se vláda v Dubaji zaručit za projekty Dubai World - čtěte ZDE
Nicméně v tuto chvíli zavládl názor, že hospodářské zotavení stojí na pevných makroekonomických základech. Tomuto pohledu dala za pravdu i některá makrodata v průběhu týdne. Prodeje již stojících domů ve Spojených státech překonaly očekávání, když namísto říjnového poklesu o 1% se dostavil růst o solidních 3,7%. Zároveň nedošlo k poklesu stavebních výdajů.
Ve středu ukázaly údaje, že američtí zaměstnavatelé zrušili méně pracovních míst. Americká centrální banka FED shrnula ekonomickou situaci v Béžové knize, kde jednotlivé pobočky FEDu popisují situaci v regionu. Ze čtení Béžové knihy vyplynulo, že vývoj nezaměstnanosti není dobrý, ale aktivita roste.
Na druhou stranu jiný ukazatel aktivity, index institutu ISM ve výrobní i v nevýrobní sféře za listopad nedopadl tak dobře. Výrobní část ukázala hodnotu 53,6, což bylo horší než se čekalo, ale stále v oblasti expanze, ale nevýrobní sféra se dostala na hodnotu 48,7, která již ukazuje na kontrakci.
Čtvrtek patřil v makroekonomické oblasti Starému světu kvůli pravidelnému nastavení referenční úrokové sazby v Eurozóně. Sazba se dle očekávání nezměnila a zůstala na 1%, ale sledován byl hlavně následný projev šéfa ECB Jean-Claude Tricheta. Ten se snažil, aby všichni pochopili, že měnová politika ECB se nebude měnit, ale v dlouhém období si bankéři chtějí nechat volné ruce.
Fakt, že sazby zůstanou nízké nejméně do pololetí příštího roku je pro evropskou ekonomiku důležitý, protože financování zde závisí více na bankovních úvěrech než na akciovém trhu. Zároveň centrální banka vyzvala komerční banky, aby dělaly svojí práci a začaly poskytovat úvěry. Velké pohyby oběma směry zaznamenávaly akcie těžařských firem jako BHP Billiton, Anglo American a Rio Tinto. Důvodem byla velká volatilita komoditních trhů, které reagovaly na pohyby amerického dolaru. Kvůli jeho oslabení se zlato dostalo nad 1200 dolarů za trojskou unci.
Propad ceny postihl v týdnu akcie společnosti Siemens, která provedla odpis 1,63 mld. euro za joint venture Nokia Siemens Network. Naopak se dařilo on-line prodejci Amazon poté, co se ukázalo, že Američané utráceli po Dni díkuvzdání hlavně v kyberprostoru. Výsledky tradičního začátku předvánoční nákupní horečky naznačují, že ochota nakupovat ze zvyšuje, ale s větším rozmyslem, což znevýhodňuje kamenné obchody.
/autorka je specialistkou na cenné papíry pražské pobočky COMMERZBANK AG/
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist