V americké ekonomice zaniklo v listopadu 11.000 pracovních míst, což je nejnižší počet od prosince 2007. Trh přitom čekal úbytek míst více než 10 krát větší.

Míra nezaměstnanosti klesla na deset procent z říjnových 10,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Ministerstvo také revidovalo předchozí údaj za říjen, který posunulo výrazně dolů z původních minus 190 tisíc na minus 111 tisíc.

Uvedená data jsou doprovozena mírným růstem hodinové mzdy o 0,1 procenta meziměsíčně (konsensus 0,2 %) a 2,2 procenta meziročně (konsensus 2,3 %). Průměrný počet v týdnu odpracovaných hodin v listopadu rovněž mírně vzrostl na 33,2, čekalo se "jen" konsensus 33,1. Ekonomové očekávají, že zaměstnavatelé spíše budou zvyšovat počty hodin pro stávající zaměstnance, než aby najímali nové.

"Silné, silné, silné," reagoval Carl Riccadonna, ekonom Deutsche Bank. "Máme ale před sebou ještě dlouhou cestu. Dobrou zprávou v nových číslech je, že přináší důkežitý pozitivní impuls."

Vysoká nezaměstnanost je jedním z klíčových problémů americké ekonomiky a hlavy Bílého domu Baracka Obamy. Ten se pokouší nalézt recept, jak vyvést zemi z nejhorší krize od 30. let.

Ve čtvrtek Obama na fóru o tvorbě pracovních míst prohlásil, že oživení hospodářství Spojených států musí obstarat soukromý sektor. Největším problémem amerického pracovního trhu je podle Obamy v současnosti to, že firmy nepřijímají nové pracovníky, i když už se jim už daří lépe. Hlava Bílého domu podotkla, že nyní raději snižují náklady, než aby vytvářely nová místa.

Řada demokratických politiků, ale i někteří ekonomové však často o potřebě nového stimulu na tvorbu pracovních míst mluví. "Pokud chcete, aby lidé najímali jiné lidi, potřebujete poptávku po zbožích a službách. A nevím, jak to uděláte bez kroků, které jsou skutečně efektivní pro stimulaci růstu poptávky," podotkl washingtonský liberální ekonom Chad Stone.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu poprvé od roku 1983 překročila psychologicky důležitou hranici deseti procent. Nezaměstnanost vyskočila na 10,2 procenta ze zářijových 9,8 procenta. Od začátku recese v prosinci 2007 již americká ekonomika přišla o 7,3 milionu pracovních příležitostí. Práci tak nyní nemůže najít téměř 16 milionů Američanů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru