Nové banky v Česku

AXA BANK EUROPE

- V 1. pololetí 2010 začne nabízet spořící účty.
- Dá se čekat výhodné úročení, aby získala klienty.
- Postupně by mohla uvést na trh i platební karty a úvěry, jako má Axa Bank ve Francii.
- Půjde hlavně o internetovou banku, ale bude využívat asi 20 současných poboček tuzemské pojišťovny Axa.
- Licenci má registrovanou v Belgii a povolení působit na základě jednotné bankovní licence v Česku už od ČNB získala.

INTERNETOVÁ BANKA RAIFFEISEN INTERNATIONAL

- Zahájí zřejmě činnost také příští rok.
- Soustředí se rovněž hlavně na vklady, nízké náklady na provoz se promítnou do výhodnějších úroků a nízkých nebo nulových poplatků
- Licenci má v Rakousku a bude k tomu využívat jednotnou evropskou licenci.

DRUŽSTEVNÍ ZÁLOŽNA FIO

- podala žádost ČNB o bankovní licenci.

KANDIDÁTI V DALŠÍCH LETECH

- Splátková firma CETELEM která už na přeměnu na banku dříve avizovala, ale nepovažuje to za prioritu příštího roku.

- Možnost založení v budoucnu internetové banky zvažuje i Erste Group, do níž patří Česká spořitelna.

Český bankovní trh by mohl dostat více konkurenční prostředí. Do Česka totiž míří nové internetové banky, které mají zálusk hlavně na vklady Čechů a chtějí je navnadit na levné služby a výhodné vklady. Na trh by měla přijít Axa bankai internetová banka skupina Raiffeisen International.

V pojišťovací skupině Axa, která má v Česku pojišťovnu, penzijní fond a prodej vlastních podílových fondů, už založení takové banky finišuje. "Předpokládáme, že ji spustíme v prvním pololetí příštího roku," řekl v pondělí HN mluvčí Axy Marek Zeman.

Axa banka se soustředí na vklady, další podrobnosti chystaných služeb však drží kvůli konkurenci pod pokličkou. "Chceme především zaujmout klienty, kteří inkasují třeba pojistku, aby nám s penězi neodcházeli," upřesnil Zeman. Vedle internetové banky budou mít k dispozici i dvacítku poboček pojišťovny.

Start: první půle příští rok

Česko je zřejmě i cílem nejnovějšího plánu Raiffeisen International. Ta minulý týden zveřejnila, že ve vybraných zemích střední a východní Evropy spustí internetovou banku. V první fázi jí půjde také hlavně o depozita, kterými chce posílit likviditu skupiny.

"Start prvních bank bude příští rok, zatím je předčasné říct, kde začneme. Český trh je ale pro přímé bankovnictví kvůli své vyspělosti pro nás velmi zajímavý," řekl HN mluvčí Raiffeisen International Michael Palzer.

Brzký rozjezd čistě internetové banky Raiffeisen v Česku má svou logiku - expanze tuzemské Raiffeisenbak naráží na menší objem vkladů než půjček.

V tuzemsku je navíc kolem šesti milionů uživatelů internetu a asi půlka už využívá internetové bankovnictví některého finančního ústavu. S výjimkou mBank, případně družstevní záložny Fio, musí za běžné transakce platit.

Lákadlo pro banky - vysoké poplatky

Bankovní poplatky jsou přitom mezi Čechy stále citlivé téma. Podle nejnovější studie firmy Scott & Rose jsou totiž české bankovní poplatky nejvyšší ve střední Evropě. Při typickém používání běžného účtu zaplatí zákazník ročně průměrně 63,65 eura, což je zhruba 1636 korun.

Nový model Raiffeisen - s řízením z Vídně a s jedním transakčním systémem pro všechny země, přitom směřuje k nízkonákladové bance. Ta totiž může nabídnout alternativu k dražším sofistikovanějším službám "kamenných" bank, které někteří lidé nechtějí nebo je potřebují jen občas.

S podobným modelem se to již daří polské mBank, Po dvou letech má v Česku už čtvrt milionu klientů. Podle jejího generálního ředitele Janusze Mieloszyka přitom za jediný rok získala na vkladech desítky miliard korun.

Záměr vídeňské Raiffeisen nenechal v klidu ani rakouskou skupinu "odvedle" - Erste Bank Group. "Je to zajímavý obchodní model a nevylučujeme v budoucnu kroky v tomto směru i v rámci skupiny," řekla HN Klára Gajdušková, mluvčí České spořitelny, která do Erste patří.

Šance na úspěch nových low-cost bank vidí optimisticky i experti.

"Překvapivý úspěch mBank dokazuje, že vzhledem ke struktuře bankovních poplatků je v Česku pro tento koncept prostor. Očekávám, že se jej někomu podaří zopakovat," říká Petr Kříž, šéf finančních služeb v oddělení auditu PricewaterhouseCoopers.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist