Společná firma britského Shellu a malajsijských těžařů Petronas získala práva na irácké ropné pole Majnoon, které ukrývá více než třináct miliard barelů cenné suroviny - tedy asi třetinu iráckých ropných rezerv.

Shell a Petronas v soutěží o rozvoj tohoto ropného ložiska zvítězily nad francouzskou společností Total a čínským CNPC. 

V další aukci získalo konsorcium vedené právě CNPC právo na rozvoj ložiska Halfaya, kde je asi 4,1 miliard barelů ropy.

V pátek a v sobotu se o kontrakty na další irácká ropní pole bude uchází 44 společností ze západních zemí, Číny a Indie. Jedná se o jednu z dosud největších aukcí na světě a objem ropy v ní je srovnatelný s celými zásobami Libye.

Nabízených deset polí zahrnuje téměř třetinu iráckých známých rezerv. Irák uspořádal první takovou aukci v poválečném období již v červnu, ta se však nepodařila, protože uchazeči odmítli finanční podmínky Bagdádu. Nynější aukce se uskuteční vzhledem k posledním útokům v metropoli za přísných bezpečnostních opatření.

Aukce je pro západní ropné koncerny jako Exxon Mobil, Shell nebo BP, ale i čínské a indické státní ropné podniky vzácnou příležitostí jak získat přístup k rozsáhlým a levným zásobám suroviny na Blízkém východě. Irák na druhé straně zoufale potřebuje výrazně zvýšit příjmy z ropy, aby získal miliardy dolarů na rekonstrukci země i ropného sektoru po desetiletích válek, mezinárodních sankcí, sabotáží a zanedbávaných investic.

Irák chce zvýšit kapacitu těžby ropy o miliony barelů denně ze současných asi 2,5 milionů barelů denně. Strategickým cílem země je stát se třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru