Ceny vánočních stromků zůstávají letos v tuzemsku většinou stejné jako loni, vyplývá z ankety ČTK mezi jejich prodejci. Na některých prodejních místech dokonce meziročně klesly. Ceny se liší podle regionu, přímo od lesníků jsou stromky tradičně levnější než na stáncích ve městech.

Některé obchodní řetězce zařadily letos vánoční stromky do slevových akcí či se s jejich pomocí snaží zlákat zákazníky k dalším nákupům.

Správa lesů města Olomouce bude letos některé vánoční stromky prodávat o něco levněji než loni. "Snížili jsme řádově o desetikoruny cenu borovic a jedlí," řekl ČTK ředitel správy lesů Roman Šimek. Příspěvková organizace krajského města bude stromky tradičně prodávat na vánočních trzích na Výstavišti Flora. Za smrky bude účtovat 150 korun, za borovice 200 korun a za jedle 500 korun.

Ceny stromků ve Zlínském kraji zůstávají zpravidla na stejné úrovni jako loni. Rozdíly jsou jen minimální, roli hraje zejména místo, kde se stromky prodávají. Například ve Valašském Meziříčí 140 centimetrů vysoká borovice a stříbrný smrk přijdou na 200 korun, smrk obecný se prodává za 120 korun. Letos poprvé si zákazníci mohou stromek na plantáži v Podlesí a nově i v místní části Bynina sami vybrat a uřezat. Pořídí ho tak zhruba o 50 korun levněji. Stromky nezdražili ani jejich prodejci na Vysočině

Firma Lesy a rybníky města České Budějovice prodává smrčky od 90 korun, pokud měří méně než jeden metr. Více než dvoumetrový pak zájemce vyjde na 170 korun. Za metrovou borovici zaplatí lidé 110 korun a vyšší než dva metry stojí 200 Kč. "Jedle prodáváme jen výjimečně. Ale pokud ano, platí pro ni stejné ceny jako pro borovici," řekl ČTK zástupce vedoucího lesní výroby městské společnosti Ladislav Laluch.

U českobudějovického obchodního centra Mercury mohou zájemci pořídit borovici černou nad 150 centimetrů za 350 korun a stejná cena platí i u stříbrného smrku. Metr a půl vysoká jedle obrovská vyjde na 300 korun.

U nymburského hypermarketu Albert pořídí letos lidé stříbrný smrček za 250 korun, běžný smrk pak od 150 korun. Ceny se tak drží na loňské úrovni. Podobná situace je také na několika místech v Mladé Boleslavi. "Smrk je u nás asi nejprodávanější, mnoho lidí však zřejmě se ještě teprve po vánočním stromu začne shánět," řekl ČTK nymburský prodejce.

U stanice metra Dejvická v Praze pořídí lidé dvoumetrový smrk ztepilý za 380 korun, stejně vysoká borovice lesní stojí 420 korun, cena dvoumetrové jedle je 760 korun. Ceny jsou zhruba o dvacet korun vyšší než před rokem. Podle výsledků ankety je tak Praha v rámci ČR výjimkou.

Slevy někde až 200 korun

Některé obchodní řetězce letos zařadily vánoční stromky do slevových akcí. "Díky různým akčním nabídkám mohou zákazníci stromky pořídit levněji. Například na menším smrku ušetří až 100 korun a na menší jedli až 200 korun," řekla ČTK mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová, podle které jsou ceny vánočních stromků v obchodech Tesco stejné jako loni. "V některých regionech jsou dokonce o něco nižší," podotkla mluvčí.

V posledních letech podle Karasové v Česku roste zájem o živé stromky zasazené v květináči a v oblibě jsou stále i umělé vánoční stromky, jejichž ceny se pohybují od 70 do 2000 korun. "Kromě klasického zeleného stromku nabízíme stromky bílé nebo černostříbrné či nazdobené drobnými žárovkami nebo šiškami, jeřabinami a skořicí. Letošní novinkou v nabídce Tesco jsou také umělý ozdobený a osvětlený stromek zasazený v květináči," uvedla Karasová.

Obchodníci vánoční stromky letos také využívají ve svých marketingových aktivitách, pomocí kterých se snaží přilákat zákazníky. Například pokud lidé vánoční jedli koupí za 499 korun v obchodních domech s nábytkem Ikea, tak ji po vánočních svátcích mohou vrátit a na klubovou kartu jim bude připsána finanční prémie 300 korun.

Trendem jsou jedle

Smrčky a borovice jsou v Česku dlouhodobě nejpopulárnějšími druhy vánočních stromků. Již několik let roste obliba jedlí, které se z převážné části dovážejí, zejména z Dánska a Německa, a jsou také nejdražším druhem stromku.

V ČR se prodá přes velkoobchody kolem 1,3 milionu kusů vánočních stromů, další statisíce v maloprodeji, obcích a u hajných, řekl ČTK již dříve místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. Falešnou představou podle něj je, že když si člověk koupí umělý stromek, tak šetří lesy. Zhruba 90 procent stromků se totiž dnes pěstuje na plantážích. Stromky zde vypěstované jsou dražší než stromky z lesa, jsou však lépe rostlé a podle odborníků bývají také například méně náchylné k chorobám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist