Jeden z klíčových ekonomů 20. století a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson zemřel dnes ve svém domě v americkém Belmontu v USA. Zesnul po krátké nemoci ve věku 94 let. O jeho úmrtí informoval Massachusettský technologický institut (MTI).
"Paul Samuelson proměnil vše, čeho se dotkl: teoretické základy svého oboru, způsob, jakým se ekonomie vyučuje po světě, étos a vývoj svého oddělení, investiční činnost Massachusettského technologického institutu a životy svých kolegů a studentů," uvedla šéfka MTI Susan Hockfieldová v prohlášení.
Od albánštiny po urdu
Vědcova známá tisícistránková publikace sice nese název Ekonomie (v originále "Economics: An Introductory Analysis"), většina studentů ji ale zná právě jen jako "Samuelsona". Tato kniha se tak na univerzitách po celém světě stala biblí pro miliony budoucích ekonomů.
Práce vyšla poprvé v roce 1948. Je nejlépe prodávanou knihou o ekonomii v dějinách. Prodaly se jí téměř čtyři miliony kusů. Přeložena byla do 27 jazyků od albánštiny po urdu. Česky vyšla od roku 1994 už v osmnácti vydáních.
Samuelson byl první Američan, který Nobelovu cenu za ekonomii dostal. Obdržel ji v roce 1970. Považoval matematiku za základ ekonomické analýzy. Přispěl k rozvoji teorie všeobecné ekonomické rovnováhy či teorie spotřeby.
Dal přednost Keynesovi
Na škole Samuelson netíhl k chicagské ekonomické škole, jejímž členem byl například pozdější duchovní otec monetarismu Milton Friedman. Přikláněl se spíš k britskému ekonomovi Johnu Maynardu Keynesovi - k myšlence zásahu státu pro udržení ekonomické stability a růstu.
Samuelson sám říkával, že se znovu narodil v roce 1932, když se poprvé blíž seznámil s ekonomií. "Spící kráska politické ekonomie čekala na oživující polibek nových metod, nových paradigmat, nově získaných rukou a nových problémů," napsal později.
Samuelson - guru ekonomů - čtěte ZDE
Jedinou knihou zprostředkoval Paul Anthony Samuelson základy ekonomické vědy milionům studentů. Patrně nikdo neovlivnil ekonomickou teorii ve druhé polovině 20. století tak významně a široce jako tento emeritní profesor bostonského Massachusettského technického institutu. Samuelson patřil mezi hlavní představitele neoklasické syntézy. Spolu s Kennethem Arrowem je považován za zakladatele moderní neoklasické ekonomie. Přispěl k rozvoji matematické ekonomie, teorie všeobecné ekonomické rovnováhy, zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru. Neblahý outsourcingJako profesor pak Samuelson zároveň pracoval pro americkou vládu jako poradce, na konzultantském místě působil i v týmu senátora a následně prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Odborníci Samuelsona často označují jako posledního "generalistu" v současné době specialistů na jednotlivé ekonomické disciplíny. Záběr jeho ekonomického uvažování je opravdu široký. Vedle příspěvku k rozvoji statické a dynamické teorie, za kterou mu v roce 1970 Švédská královská akademie udělila Nobelovu cenu, Samuelson přispěl i k rozvoji teorií kapitálu, teorie spotřeby, indexních čísel a mezinárodního obchodu. Ve svých posledních pracích pak podle názorů expertů zaútočil i na 200 let nezpochybňované teorie o svobodném obchodu, když tvrdil, že outsourcing (zadávání části práce jiným firmám) může mít na ekonomiku negativní vliv. Ještě letos v září Samuelson předpovídal, že nepříznivý stav americké platební bilance se v dohledné době nezlepší a že do roku 2012 žádné výrazné zotavení nepřijde. Československo ani Česko nikdy nenavštívil, studoval však u Josepha Schumpetera, rodáka z moravské Třeště. Jeho Ekonomie vyšla česky od roku 1994 už v osmnácti vydáních. |
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist