Francie si vypůjčí 35 miliard eur (900 miliard Kč), které chce investovat k oživení konkurenceschopnosti a růstu ekonomiky. V pondělí to oznámil prezident Nicolas Sarkozy. Podle něj se následně připojí i soukromé investice ve výši dalších 25 miliard eur.

Sarkozy upřesnil, že půjčka má financovat mimo jiné projekty ve vzdělávání, a to zejména ve vysokém školství, dále podpořit výzkum, průmysl, malé a střední podniky, internetové podnikání a ekologicky šetrné programy.

Zároveň upozornil, že tyto investice jsou nutné nezávisle na současné ekonomické krizi, pro jejíž zažehnání již vláda ohlásila plány zejména na budování infrastruktury.

Půjčka by měla být zčásti financována z peněz, které stát vložil na záchranu bankovního sektoru a které již banky začaly vracet. Kromě těchto zhruba 13 miliard eur bude muset vláda dalších 22 miliard sehnat pomocí státních dluhopisů, které budou nabídnuty na finančních trzích.


Vláda upustila od myšlenky, že by dluhopisy v nižších nominálních hodnotách nabídla i jednotlivcům. Podle finančních expertů by totiž tento způsob byl pro státní kasu v konečném důsledku příliš nákladný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist