Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Řecka na stupeň A2, zatímco dosud agentura hodnotila schopnost Řecka splácet závazky známkou A1. Výhled ratingu zůstal negativní, což znamená, že agentura může sáhnout k dalšímu snížení. Krok ratingové agentury se na finančních trzích všeobecně očekával.

Agenturu ke snížení hlavního ratingu vede špatný stav veřejných financí Řecka. Ze stejného důvodu už Řecku snížily rating i další dvě významné agentury - Fitch Ratings a Standard & Poor's. Moody's uvedla, že dosavadní kroky řecké vlády dlouhodobá rizika řeší jen částečně.

"Bylo to relativně příjemné překvapení, protože na trhu kolovaly dohady, že to snížení bude o dva stupně," řekl podle agentury Reuters ekonom ústavu Eurobank Platon Monokroussos. Překvapeni jsou i někteří další analytici, kteří čekali, že Řecko ztratí rating v prestižním pásmu A, tak jako u zmíněných dvou velkých ratingových agentur.

Euro jako na houpačce

Na snížení ratingu okamžitě reagovaly ceny řeckých cenných papírů, ale i kurz eura, byť se snížení ratingu očekávalo. Vzhledem k tomu, že Řecko je součástí eurozóny, jednotná evropská měna se vzdala ranních zisků a vůči dolaru se její kurz snížil na 1,4302 z předchozích 1,4323 USD, kde byl před snížením ratingu.

Šéf řeckého úřadu pro správu státního dluhu Spyros Papanicolaou řekl, že snížení ratingu by Řecku mohlo příští rok i pomoci. "Našemu úřadu to v roce 2010 pomůže realizovat plán výpůjček. Trhy poznají, že ceny řeckých dluhopisů klesly až příliš a já očekávám, že rozdíly ve výnosech dluhopisů se do budoucna vrátí k normálu," řekl.

Rozdíl mezi výnosem klíčových dluhopisů řecké vlády splatných za deset let proti klíčovým dluhopisům německé vlády se po snížení ratingu zvýšil jen o tři základní body na 283 bodů.

Rating je klíčovým hodnocením finanční situace každé země. Podle ratingu se řídí velcí investoři, od nichž si vlády půjčují peníze. V drtivé většině případů snížení ratingu znamená, že investoři zaujmou vůči takové zemi opatrnější postoj. V konečném důsledku to znamená zvýšení nákladů na dluhovou službu, jinými slovy se zemi zvýší splátky úroků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru