Lisabonská smlouva by mohla umožňovat zemi, která odejde z eurozóny i z celé Evropské unie, ponechat si měnu euro. Teoreticky také umožňuje nějakou zemi z EU a z měnové unie vyloučit. Plyne to z právního rozboru Evropské centrální banky.

Posudek, který v úterý prezentoval právník ECB Phoebus Athanassiou, studuje důsledky nové klauzule o odchodu z EU v lisabonské smlouvě, kde se tímto článkem upravuje proces dobrovolného odchodu členské země z unie. Opuštění měnové unie v klauzuli konkrétně zmíněno není, dokument ECB však dochází k závěru, že pokud stát eurozóny odejde ze zóny společné měny, bude muset rovněž opustit celou EU, avšak nebude se muset vzdát eura.

"I kdyby u členského státu, který odchází z EU, zaniklo institucionální členství v eurozóně, nebylo by to nutně překážkou používání eura," uvádí se v rozboru.

Riziko odchodu se zvýšilo

Athanassiou připomněl, že "nedávný vývoj zřejmě zvýšil riziko odchodu i naléhavost jeho zahrnutí mezi možné scénáře". Finanční krize vedla k ohrožení některých okrajových zemí eura jako Irsko a Řecko a zejména obavy z platební neschopnosti Řecka vyvolaly dohady o možném rozpadu eurozóny.

Co se týče vyloučení z EU nebo měnové unie, to je sice technicky možné, avšak velmi nepravděpodobné, uvádí dokument. "Bylo by to tak koncepčně, právně i prakticky náročné, že pravděpodobnost něčeho takového je blízká nule," uvádí rozbor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist