Zákon o volném pohybu služeb, který umožní podnikatelům například poskytovat dočasně služby v jiných zemích Evropské unie pouze na základě povolení mateřské země, vstoupí v platnost v pondělí. Tuzemští podnikatelé tak nebudou v unijních státech další povolení potřebovat.

Zákon zavádí mimo jiné takzvaný tichý souhlas. Pokud žadatel požádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad se v dané lhůtě nevyjádří, bude platit, že oprávnění vzniklo.

Zákon o volném pohybu služeb podle ministerstva průmyslu a obchodu podpoří ekonomický růst ČR. "Hrubý domácí produkt by v důsledku pozitivních změn, které nová legislativa přinese, mohl vzrůst o 16 miliard až 40 miliard korun. Díky širším možnostem podnikání v ostatních státech EU by české firmy mohly vytvořit až 15.000 nových pracovních míst. Roční přírůstek českého exportu by měl podle odhadu činit více než 12 miliard korun," uvedl již dříve mluvčí MPO Tomáš Bartovský.

Podnikatelé vnímají přijetí zákona příznivě. "Tento zákon jednoznačně podporujeme, protože zjednoduší českým firmám jejich podnikání ve všech zemích EU i na domácím trhu. Důležité pro podnikatele je zejména to, že tento zákon zavádí proceduru tichého souhlasu," řekl ČTK už dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist