Jak chce stát zvýšit nepřímé daně a kolik peněz navíc tím má připlout do rozpočtu

Spotřební daň (10,4 mld. Kč)

Z litru benzinu a nafty: +1 Kč
(6,9 mld. Kč)

Z krabičky cigaret: +2,5 Kč
(1,8 mld. Kč)

Z litru piva: +1Kč
(1,2 mld. Kč)

Z litru tvrdého alkoholu: +5 Kč
(0,5 mld. Kč)

Daň z přidané hodnoty (+12,4 mld. Kč)

nižší sazba z 9 na 10 %
vyšší sazba z 19 na 20 %

Odhad inflace na rok 2010

Ministerstvo financí - 1,4%
Česká národní banka - 1,2 %

Stát chce sice zalepit část díry v rozpočtu i penězi vybranými na daních, které výrobci a obchodníci přirážejí k prodanému zboží, ale prudkého růstu cen se kvůli tomu Češi bát nemusejí. Podle ministerstva financí má být inflace v příštím roce jen 1,4 procenta. ČNB odhaduje 1,2 procenta.

Nejvíce se v cenách promítne zvýšení spotřebních daní na pohonných hmotách, pivu, cigaretách a tvrdém alkoholu. Jídlo a další spotřební zboží ani služby by příliš zdražovat neměly. DPH má totiž vyrůst jen o procentní bod a zvyšování cen nepřeje nízká poptávka a vysoká konkurence. "Plné promítnutí vyšších daní do cen čekáme u pohonných hmot a cigaret. U ostatního zboží a služeb očekáváme nižší zvýšení cen," říká Tomáš Holub z ČNB.

Řada obchodníků, kteří chystají ceny na příští rok, dokonce plánuje ceny udržet stejné jako nyní a rozdíl na dani ukrojit ze svých marží. "Chceme udržet ceny na stejné úrovni jako letos. Naše katalogové ceny totiž platí do srpna. Zvýšení sazeb uhradíme z vlastních zdrojů," říká HN mluvčí největšího prodejce nábytku IKEA Jindra Válová. Podobně se chtějí zachovat prodejci aut, kteří bojují o zákazníky slevami.

Zdraží to dražší 

Zdražit by neměly ani běžné levnější potraviny "Zvýšení sazby je jen minimální a není možné malé položky jako třeba rohlík zdražit o procento. Takže na cenách to zákazník skoro nepozná," říká šéf Globusu Petr Vyhnálek. Protože ale obchodníci nechtějí přijít o celé procento z obratu, což u některých činí desítky milionů korun, může se zdražení promítnout na dražších položkách.

"Všichni budeme srovnávat ceny s konkurencí. Nelze předvídat, jak se trh zachová," dodává Vyhnálek. Zdražit o necelé procento chtějí i největší mobilní operátoři, ale ne ve všech případech. "U aktuálně nabízených nefiremních a všech Twist tarifů bere T-Mobile všechny náklady spojené se zvýšením sazby DPH na sebe," říká Martina Kemrová mluvčí T-Mobilu.

Za pivo si lidé připlatí

Zvyšování spotřebních daní se na cenách promítne mnohem více než DPH. Proto si příští rok připlatí řidiči, konzumenti alkoholu a kuřáci. Výrobcům piva se spotřební daň zvedne o 40 procent, zdražení je podle pivovarníků nevyhnutelné. Průměrně zhruba o korunu na láhev zvedne cenu Plzeňský prazdroj a Pivovar Černá Hora.

Se zvýšením nebudou váhat další včetně trojky trhu Heinekenu, který u nás ovládá značky, jako je Starobrno, Zlatopramen či Krušovice. Od šedesáti haléřů do koruny za půllitr chce zdražit i Rodinný pivovar Bernard. Zdražení lihovin má být výraznější, až o pět korun na litr, ale zřejmě přijde se zpožděním.

Prodejci se totiž kvůli očekávanému zvýšení daně předzásobili, a tak mohou nějakou dobu prodávat alkohol s nižší sazbou, a tedy za stejné ceny.

Až o korunu na litr kvůli dani zdraží benzinové pumpy. Do cen se ale promítne i vyšší cena ropy a vyšší požadavky na podíl biosložek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist