Generální ředitelkou České pošty bude od ledna Marcela Hrdá, přichází z jiné státní firmy Letiště Praha. Jmenoval ji ministr vnitra Martin Pecina.

Petr Sedláček z funkce odchází na konci letošního roku, svou rezignaci zdůvodnil nedostatečnou politickou shodou nad dalším směřováním firmy.

Sedláček měl pověření předchozí vlády v čele s ODS vést poštu k transformaci. "K tomu je však zapotřebí širší a dlouhodobější podpory, než kterou nyní cítím," prohlásil při své rezignaci Sedláček. Jeho odchod se už několik týdnů očekával, protože již v listopadu zastavil práce na transformaci České pošty ministr vnitra Martin Pecina, jmenovaný do úřednické vlády sociální demokracií.

Oranžová pošta

Jméno Hrdé potvrzuje domněnky, že za Pecinovými kroky je snaha sociálních demokratů plně státní podnik ovládnout. Na jejím jmenování má údajně zájem jeden z nejvlivnějších mužů ČSSD, volební manažer strany Jaroslav Tvrdík. Ten sice označil takové úvahy za nesmysly, nicméně Hrdá přišla na Letiště Praha v roce 2006 z Českých aerolinií, v nichž pracovala právě za vedení tehdejšího šéfa aerolinek Tvrdíka. Byla v ČSA jeho statutární zástupkyní a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

Pecina hledá svého člověka do čela České pošty - čtěte ZDE

Šéf České pošty Petr Sedláček rezignoval, odejde ke konci letošního roku - čtěte ZDE

Martin Pecina: Česká pošta si musí najít i jiný byznys - čtěte ZDE 

Sám Pecina říká, že žádné neshody se Sedláčkem neměl, ale "změnilo se prostě směřování pošty". "Osobně jsme si celkem rozuměli," uvedl ministr. Sedláček už má údajně nabídku na další práci v jiné velké firmě. V čele pošty působil od loňského října, kdy vystřídal ředitele Karla Kratinu.

"Žádná revoluce" 

"Jde o manažerku, která má rozsáhlé zkušenosti z oblasti informačních technologií a rovněž s restrukturalizačními projekty ve velkých domácích i zahraničních společnostech," uvedl k nastupující šéfce pošty Pecina. Jejím hlavním úkolem podle něj bude připravit státní podnik na situaci, kdy kvůli liberalizaci trhu ztratí své výsadní postavení a bude muset čelit konkurenci.

Hrdá sdělila, že na poště nechystá "žádnou revoluci". Plánuje postupné změny, které podle ní musí být v zájmu klientů pošty, jejích zaměstnanců a partnerů i vlastníka. 

Česká pošta je jednou z největších firem v zemi. Zaměstnává kolem 35 tisíc lidí. Roční obrat má kolem dvaceti miliard korun. Letos očekává zisk blížící se půl miliardě korun, oproti loňským 365 milionům.

Má téměř 3400 poboček, z nichž třetinu chce nahradit franšízami. Za Sedláčkova vedení i přes potíže celé ekonomiky výrazně investovala, zhruba 1,4 miliardy korun.

Topolánkova vláda chtěla poštu privatizovat především proto, aby lépe obstála v budoucí mnohem náročnější konkurenci - především při budoucí liberalizaci poštovních služeb od roku 2013. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist