Místo ochrany před podvody přinesla nejnovější generace bankovních karet na přelomu roku německým uživatelům jen nepříjemnosti. Bankomaty Postbank a Commerzbank odmítly vydat peníze milionům klientů.

Podle německých médií se chyba může týkat až 25 milionů bankovních karet. Zatím není jasné, zda bude nutné karty stáhnout z oběhu nebo jestli bude možné provést opravu centrálně, napsal server Financial Times Deutschland.

Problém bankovních a kreditních karet Eurocheque (EC) od spořitelen a regionálních bank zřejmě způsobila počítačová chyba, spojená se změnou letopočtu, tvrdí federace odvětví DSGV. Oficiální potvrzení hypotézy o chybě kvůli letopočtu však zatím od institucí není.

"Karty jsou v oběhu už déle, ale problémy se vyskytly až po změně letopočtu, software si očividně s novým rokem neporadil, zřejmě se jedná o programovací chybu v bezpečnostním čipu," řekla serveru mluvčí Commerzbank.

S vadnými kartami je také nemožné platit v řadě obchodů. Federace doufá, že se platby v obchodech s těmito kartami podaří obnovit do příštího pondělí, napsala agentura AFP. 

Klienti se k penězům dostanou jen v bance

Vybrat peníze nelze u 20 milionů ze 45 milionů vydaných bankovních karet EC a kreditních karet nefunguje 3,5 milionu z osmi milionů. Není tak s jejich použitím možné vybírat peníze u bankomatů v Německu i v zahraničí.

Klientům nezbývá, než místo výběru z bankomatu jít pro peníze do banky. Tam ovšem zaplatí na poplatcích až 1,50 eur.
Organizace na ochranu spotřebitelů již připomněla, že chyba je na straně bank, které musí rozhodně nahradit veškeré škody a náklady, které klientům vzniknou.

Zatím žádné stížnosti klientů naopak nezaznamenala největší německá banka Deutsche Bank. Sice také vydala karty s novým bezpečnostním čipem, ale žádné problémy nebyly hlášeny. Také další banky hlásí klid.

Problém, který strašil před deseti lety 

Čipy na některých novějších kartách neumějí rozpoznat rok 2010, vysvětluje zpráva bankovní federace. DSGV proto také upřesnila, že problém v žádném případě neohrožuje zabezpečení peněz klientů. Podobné starosti se naposled očekávaly s nástupem roku 2000.

Problém se týká některých karet, které odpovídají novému standardu EMV, jímž musí být do konce roku 2010 všechny bankovní karty vybaveny. Zkratka se skládá z počátečních písmen tří společností, které vyvinuly mezinárodní standard pro karty a bankomaty: Europay International (dnes MasterCard Europe), MasterCard a Visa.

Nová čipová technologie má zamezit kopírování a padělání karet. V roce 2008 bylo celosvětově vybaveno standardem EMV více než 730 milionů platebních karet.