Globální ekonomika nadále oživuje z hluboké recese, avšak pro přechod k udržitelnému růstu je zapotřebí konsolidovat těžce zadlužené veřejné finance řady průmyslových zemí. Shodli se na tom centrální bankéři nejvýznamnějších průmyslových a rozvojových zemí světa na dnešní schůzce v basilejském ústředí Banky pro mezinárodní platby (BIS).

"Potvrzuje se postupná normalizace ekonomiky a to, že na globální úrovni se nacházíme v etapě oživení," řekl na tiskové konferenci předsedající pravidelných schůzek u BIS, šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Bankéři konstatovali, že svět z recese vyvádějí dynamické rozvojové ekonomiky.

Největší ekonomiky světa - USA, Evropská unie a Japonsko - se vymanily z recese ve druhé polovině loňského roku. Mnozí centrální bankéři i analytici však mají o udržitelnosti současného oživení pochybnosti a varují před problémy. Někteří předpokládají že v letošním roce se růst proti počátku oživení zpomalí, a upozorňují, že většina oživení je důsledkem mimořádných opatření rozpočtové a měnové politiky vlád a centrálních bank.

Trichet zdůraznil, že vlády nyní musí nastolit ve veřejných financích zodpovědnost. "Hodně času jsme věnovali problému fiskálních nerovnováh, což je nezbytné řešit, pokud se máme věrohodně navrátit k normálnímu stavu a ve střednědobém horizontu dosáhnout udržitelné fiskální pozice," uvedl šéf ECB. Důležité je to podle něj i pro budování důvěry v celé ekonomice.

Výbor pro finanční stabilitu při BIS o víkendu uvedl, že světové finanční trhy jsou v mnohem lepší kondici, než se dalo předpokládat před rokem, rizika ale přetrvávají. Šéf výboru a šéf italské centrální banky Mario Draghi dodal, že za zlepšení finančního systému vděčí svět mimořádným měnovým a fiskálním opatřením.