Miliardář Zdeněk Bakala, jehož společnost RPG Byty vede se státem spor kvůli hospodaření se svým rozsáhlým bytovým fondem, zděděným po OKD, si na obranu svých zájmů najal známou londýnskou právní kancelář Amsterdam & Peroff.

O bytový spor RPG se státem se bude starat osobně Robert Amsterdam, který si vybudoval v oboru renomé hlavně díky mediálně vděčným kauzám, jako byla obhajoba ruského miliardáře Michaila Chodorkovského, během níž byl Amsterdam i vyhoštěn z Ruska, či sporem hotelového řetězce Four Seasons a venezuelského státu.

Bakala, spoluvlastník těžební skupiny NWR a realitního holdingu RPG Real Estates je také majitelem společnosti Economia, vydavatele HN a iHNed.cz.

Specialista na spory v nefunkčních demokraciích

Amsterdam, který narodil v Kanadě a v justici působí skoro třicet let, se specializuje na spory v zemích, kde nefunguje standardní demokracie. Kromě Ruska či Veneuzely se věnoval případům například v Guatemale, Ghaně či Nigérii, ale také v Bulharsku a dalších zemích. S Českou republikou zatím přímou profesionální zkušenost nemá, zemi však už navštívil při příležitosti různých odborných konferencí.

Amsterdam v úterý přijíždí právě kvůli kauze "Byty" do České republiky a v programu má mimo jiné setkání s novináři několika redakcí.

RPG Byty hospodaří s více než 40 tisícovkami bytů, které získala spolu s rozsáhlým realitním fondem ostravsko-karvinských dolů. RPG je už řadu měsíců terčem kritiky svých nájemníků, kteří firmě vytýkají, že se o bytový fond špatně stará a domy neudržuje. Nájemníci žádají, aby jí firma byty rozprodala za nízké ceny, podobně, jako to v minulosti po privatizaci udělala většina velkých průmyslových firem, a jako to dělají obce. RPG tyto požadavky odmítá s tím, že chce dlouhodobě podnikat v oblasti nájemního bydlení.

Politická kauza?

RPG je při svém hospodaření s byty vázána privatizačními smlouvami, které uzavřeli původní soukromí vlastníci OKD v čele s Viktorem Koláčkem. Nájemníci tvrdí, že Bakalova společnost tyto dohody porušuje. 

Spor se vyhrotil poté, co se nájemníci spojili do občanského sdružení, a co se do případu zapojili i politici. Část levicových poslanců ve sněmovně se od loňského roku otevřeně a důrazně staví na stranu nájemníků a podporuje jejich požadavky. Když navíc loni RPG oznámila, že jednostranně vypovídá část privatizační smlouvy týkající se bytů, vložilo se do případu ministerstvo financí, které tento krok napadlo arbitrážní žalobou.

Ministerstvo také u soudu v prosinci prosadilo předběžné opatření, jež zakazuje RPG jakkoliv nakládat s bytovými domy po OKD - a to i přesto, že několikaměsíční audit ministerstva financí neprokázal ze strany Bakalovy firmy žádná pochybení při hospodaření s bytovým fondem, ani porušování privatizační smlouvy.