Daňčí obora v Radějově na Hodonínsku v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty, kterou má získat bývalý šéf Hamé Babice Leoš Novotný, již od roku 2003 právně neexistuje.

Podle zástupkyně veřejného ochránce práv Jitky Seitlové to znamená, že by obora neměla být provozována, protože po právní stránce již před lety zanikla. K věci si nyní vyžádala právní stanoviska ostatních institucí zabývajících se děním v radějovické oboře.

Novotný ji má nyní pronajatu od státního podniku Lesy ČR. Podle zjištění iHNed.cz však ministerstvo zemědělství vydalo souhlas s výměnou pozemků mezi Lesy ČR, kterým území obory patří, za jiné pozemnky, nabízené Novotným. Ten za 1130 hektarů v oboře nabídl státu 1390 hektarů, které však nejsou ucelené, ale rozdrobené na pěti místech republiky.

Stát však budoucí směnu podmínil splněním několika podmínek: budoucí vlastník je povinen koupit také majetek související s oborou Radějov (např. stavby, oplocení, zvěř), dále musí v případě prodeje pozemků v oboře tyto pozemky nabídnout nejprve Lesům ČR a také musí zajistit veřejný přístup do obory.

Neetický odstřel přemnožených daňků

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již dříve zjistila, že Novotný nechal přemnožit daňky natolik, že zdevastovali tamní přírodu. Hrozí mu za to pokuta.

A právě kvůli tomu se začala kauzou zabývat kancelář ombudsmana, které zkoumala dění v oboře kvůli odstřelu přemnožených daňků, který nařídil po sporech s ochranáři o přemnožení zvěře Novotný. Ekologové tvrdí, že si při tom počínal ve vztahu k daňkům neeticky. Při přezkoumávání této věci zjistili právníci kanceláře ombudsmana nesrovnalosti.

"Hlavní problém je v tom, že podle zprávy ombudsmana z nezávislého šetření obora vůbec neměla být. Tím pádem je rozhodnutí ministerstva zemědělství trochu postavené na hlavu. Minimálně by měli počkat do vyjasnění toho, jestli je po právní stránce vše v pořádku," uvedl v reakci na úterní rozhdnutí pro Hodonínský deník starosta Strážnice Risto Ljasovský.

Obora byla založena protiprávně, nelze ji dodatečně legalizovat

Z dosavadních poznatků podle nich vyplývá, že obora byla v roce 1993 založena protiprávně. Zákony již tehdy nedovolovaly vznik intenzivního chovu zvěře v přírodně vzácných lokalitách. Přestože je divné, že toto rozhodnutí bylo vydáno, je nyní nezrušitelné, řekla právnička kanceláře ombudsmana Eva Vávrová.

Zásadnější problém podle ní vznikl v souvislosti s novelou zákona o myslivosti z roku 2001. Ten ukládal uvést všechny honitby a obory v republice do souladu s touto normou. Protože se tak v případě radějovické obory nestalo a řádné řízení se k tomu nekonalo, obora prý po právní stránce v roce 2003 zanikla. Nelze ji údajně ani dodatečně legalizovat. Zákony stále neumožňují v CHKO intenzivní chov zvěře.

Novotnému před časem v Bílých Karpatech vyhořela luxusní lovecká vila, v níž měl i mimořádné lovecké trofeje. Škoda se odhaduje na čtyři miliony korun. Novotný naznačil, že mohla být úmyslně zapálena. Podle hasičů však vyhořela kvůli vypadnutému uhlíku z krbu. Případem se zabývala také policie. Na základě posudků hasičů však kriminalisté vyšetřování případu v uplynulých dnech odložili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist