Ministrům financí zemí eura už s Řeckem, které Evropskou unii opakovaně dezinformuje o velikosti svých rozpočtových deficitů, téměř došla jakákoli trpělivost. Řekly to před pondělním zasedáním ministrů Euroskupiny zdroje z eurozóny. Ministři jsou údajně ochotni v případě potřeby uvalit na Řecko jako na prvního člena Evropské unie sankce za rozpočtovou nekázeň.
Zpráva Evropské komise tento týden ukázala, že Řecko celá léta záměrně zkreslovalo údaje o rozpočtových deficitech, protože jeho statistický systém podléhal politickým vlivům. Řecko už podvádělo ve statistikách i před vstupem do eurozóny. "Lidé jsou už opravdu velmi rozzlobeni a je zde proto jen malá ochota pro ně něco udělat, pokud oni sami neudělají velmi mnoho," řekl jeden ze zdrojů zapojený do přípravy ministerské schůzky.
Nová řecká vláda na podzim opravila výši rozpočtového schodku za rok 2008 z pěti procent HDP na 7,7 procenta a trojnásobně zvýšila odhad loňského deficitu na 12,7 procenta. Následovala degradace ratingové známky země všemi třemi světovými ratingovými agenturami, propady na řeckých finančních trzích a rostoucí spekulace o vypadnutí Řecka z eurozóny nebo o masivní finanční pomoci ze strany ostatních členů eurozóny.
Řecké problémy ohrožují stabilitu eura - čtěte ZDE
Řecko chystá snížení rozpočtového deficitu na 9,1 procenta HDP - čtěte ZDE
Na podobnou pomoc však ministři financí eura nemají žádnou chuť. "Lidé u stolu (na zasedání ministrů) nejsou političtí sebevrazi. Němečtí daňoví poplatníci by těžko strpěli, kdybyste jim říkali, že jejich penězi zachraňujete zemi, která systematicky a vědomě předávala nepravdivá data a opakovaně porušovala rozpočtová pravidla EU," uvedl další zdroj.
Ministři si v pondělí vyslechnou zprávu Evropské komise a Evropské centrální banky o výsledcích jejich návštěvy Řecka z minulého týdne. Řecká vláda po těchto konzultacích ve čtvrtek oznámila plán snížit do roku 2012 rozpočtový deficit na 2,8 procenta HDP a v pátek jej oficiálně zaslala do Bruselu.
Není jasné, kdy se komise k řeckému plánu vyjádří, podle zdrojů z EU je však těžké věřit něčemu, co může být založené na nespolehlivých statistikách. "Nejprve si musíme být jisti údaji, na nichž všechno zakládáme, a až pak můžeme jednat o programu," uvedl jeden ze zdrojů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist