Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se na víkendové neformální schůzce ve Španělsku nedohodli na míře dalšího snižování emisí skleníkových plynů. Členské země nejsou stále zajedno a otázkou se bude zabývat mimořádný summit EU svolaný na 11. února, uvedla dnes agentura AFP.

Situace je znepokojivá a je nutné ji vyřešit do prosincové mezinárodní konference ke klimatu v Mexiku. Loňská podobná konference v Dánsku byla podle AFP neúspěchem a ostudou nejednotné unie. "Existují jasně dvě myšlenkové skupiny," připustil po dvoudenním jednání ve španělské Seville francouzský ministr Jean-Louis Borloo.

Některé země v čele s Francií, Británií, Německem, a Belgií požadují, aby se EU zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent pod podmínkou, že i ostatní průmyslové země projeví větší úsilí. Především Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko jsou však podle AFP proti. Poukazují přitom na nákladnost tohoto kroku v kontextu současné hospodářské krize a soudí, že jednostranným závazkem snížit emise o 20 procent již EU udělala dost.

Podle belgického ministra Paula Magnetta bude mít zásadní význam diskuse o této otázce v březnu, kdy budou prostudovány návrhy a záměry ostatních průmyslových zemí, především USA, hlavního znečišťovatele ovzduší.

„Je třeba, aby se EU více než dosud zaměřila na komunikaci a vyjednávání se strategickými partnery, aby mohla být v prosinci tohoto roku v Mexiku přijata právně závazná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů", řekl český ministr životního prostředí Jan Dusík.

Podle španělského předsednictví EU z diskuse ministrů jasně vyplývá, že pro budoucí postup EU je určující přechod k nízkouhlíkové ekonomice a rozvoj zelené ekonomiky: K tomu je podle Madridu hledání cesty z ekonomické krize dobrou příležitostí. Ministři se shodli na významu zapojení průmyslu, nezastupitelné roli nevládních organizací, ale i potřebě komunikace s veřejností.