Základní kapitál
615,17 milionu korun
Akcionáři
Hlavním akcionářem (46 procent) je předseda dozorčí rady a generální ředitel společnosti František Tuhý, druhým největším akcionářem (27 procent) je Roman Hanus
Postavení na trhu
Společnost je největší českou oděvní firmou podle výše tržeb, patří k nejvýznamnějších evropských producentům pánské a dámské konfekce.
Výsledky
Loni OP hospodařil se ztrátou 400 milionů Kč při tržbách 1,3 miliardy. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. V roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun.
Zaměstnanci
zhruba 1500
- Společnost je stoprocentním akcionářem firem Bernhardt Fashion France, Bernhardt Fashion, GmbH, OP Profashion, Sp., Střední škola oděvní Prostějov, s. r. o. a William & Delvin, s. r. o.
- Společnost v posledních letech oznámila ukončení výroby v závodech v Olomouci, Uherském Hradišti, Ostravě, Lošticích na Šumpersku, v Konici a Brodku na Prostějovsku a v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku. Závody má nyní kromě Prostějova v Jeseníku.
- Firma má 84 prodejen převážně v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. K zákazníkům se řadí i firmy a instituce, OP obléká například i české olympioniky.
(zdroj Čekia)
Společnost OP Prostějov sama požádala soud o zahájení insolvenčního řízení. Brněnský krajský soud poté řízení zahájil.
Největší tuzemský oděvní podnik, který zaměstnává 1500 lidí, dluží věřitelským bankám asi 1,2 miliardy korun. Vedení OP věří, že se mu podaří zachovat výrobu a zaměstnanost. Pracovníci podniku nyní pracují kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu.
OP podal návrh na zahájení insolvenčního řízení proto, že věřitelské banky firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří, podle informací HN Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly.
Pro byla pouze Česká spořitelna, která od začátku vyjadřuje ochotu k dohodě. U ní má také OP Prostějov podle vyjádření svého šéfa Jiřího Tuvory největší podíl závazků. Raiffeisenbank a Citibank zastávají opačné stanovisko.
„Fakt, že firma skončí v insolvenci situaci malinko komplikuje, ale stále jsme přesvědčeni, že cesta k zachování výroby a zaměstnanosti je stále reálná. Půjde jen o jiné mechanismy. Je důležité, že největší věřitel Česká spořitelna tuto restrukturalizaci podporuje,“ řekl minulý týden HN generální ředitel OP Prostějov Tuvora.
Jiří Tuvora: Máme pro lidi práci na měsíc a půl dopředu - čtěte ZDE
Za poslední čtyři roky firma bankám splatila 600 milionů korun. Šéf firmy Jiří Tuvora potvrdil, že debaty o umazání dluhu probíhaly pouze v podniku a bankám nebyly prezentovány. Kromě úvěrů v bankách dluží podnik asi sto milionů korun po splatnosti svým dodavatelům. S mnoha z nich si firma už dohodla na splátkových kalendářích. „Ty z vypětím všech sil plníme,“ tvrdí Tuvora.
V podniku má v nebližší době začít forezní audit, posvěcený věřitelskými bankami. A to i kvůli podezření, že bývalé vedení OP Prostějov firmu tunelovalo. „Vezměte si firmu, která měla obrat čtyři miliardy korun a její roční zisk přitom činil jednotky či desítky milionů. Tak je něco špatně,“ řekl nedávno Tuvora.
Co je na řadě? Reorganizace
"Prioritním cílem OP je i nadále pokračovat ve výrobě a udržet zaměstnanost i v rámci insolvence. Současné vedení považuje za optimální variantu řešení insolvence formou reorganizace. O všech dalších krocích budou nyní rozhodovat věřitelé a schvalovat je bude následně soud," uvedl mediální zástupce firmy Karel Samec.
OP Prostějov sám navrhne insolvenci - čtěte ZDE
Doplnil, že časový harmonogram jednotlivých kroků bude pokračovat v souladu s termíny stanovenými v insolvečním zákoně. "Soud bude nejprve rozhodovat o tom, je-li firma v úpadku, podle zákona se tak stane do 15 dnů od zahájení insolvenčního řízení. Do dvou měsíců od vyhlášení úpadku má pak být svolána schůze věřitelů. Následně by mělo být rozhodnuto o způsobu řešení úpadku. V tomto případě půjde o reorganizaci, nebo konkurz," upřesnil mediální zástupce OP.
Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy, uvedly minulý týden HN. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist