Americká banka Goldman Sachs Group hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 4,95 miliardy dolarů (přes 90 miliard korun) po ztrátě 2,12 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma. Výsledek překonal očekávání analytiků.

Banka rovněž uvedla, že na odměny za loňský rok dala stranou 16,19 miliardy dolarů. To je sice méně, než mnozí očekávali, ale téměř o polovinu více než v předchozím roce. Goldman Sachs se stala hlavním terčem rozhořčení veřejnosti kvůli nadměrným odměnám na Wall Street po příchodu finanční krize, napsala agentura Reuters.

"Nízká míra odměn je reakcí na politický tlak," uvedl analytik Matt McCormick ze společnosti Bahl & Gaynor Investment Counsel. "Výsledky vypadají skvěle," dodal Keith Davies ze společnosti investiční firmy Farr, Miller & Washington.

Ostátní banky zklamaly

Podobnými pozitivními výsledky se nemohly pyšnit další velké americké banky. Třeba Citigroup nebo Morgan Stanley, která zveřejnila výsledky hospodaření ve středu, zklamala očekávání analytiků.

Například právě Morgan Stanley vydělala ve čtvrtém čtvrtletí dohromady 413 milionů dolarů, tedy 14 centů na akcii. Čekal se přitom zisk 42 centů na akcii - 14 centů tipovali jen ti největší pesimisté.

Nijak oslnivý výkon nepodala ani jedna z největších bank zaměřená na úvěrování drobných klientů Bank of America. Ta ve čtvrtém kvartále prodělala 5,2 miliardy dolarů - tedy dvakrát více než ve stejném období předchozího roku. Ztráta se sice čekala, ale opět o něco nižší, než byla nakonec skutečnost.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru