Celosvětový prodej hudby se loni kvůli rostoucímu pirátství propadl zhruba o deset procent po sedmiprocentním poklesu v předchozím roce. Uvedla to ve čtvrtek Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). Dodala, že růst prodeje digitální hudby zpomalil na 12 procent z předchozích 25 procent.

Digitální prodej se nyní na celkových tržbách nahrávacího průmyslu podílí více než čtvrtinou. Legálním prodejcům, jako je například internetový obchod iTunes americké společnosti Apple, se však nedaří potlačit negativní důsledky ilegálního stahování nahrávek, napsala agentura Reuters.

Legální trh s digitální hudbou byl podle IFPI podpořen nabídkou nových služeb, jako jsou systémy pro neomezené stahování hudby za členský poplatek či systémy pro stahování hudby financované reklamou. Federace se nicméně domnívá, že zhruba 95 procent hudby bylo v loňském roce staženo nelegálně.

"Fanoušci hudby si dnes mohou (legálně) pořídit nahrávky a alba způsoby, které byly před několika lety nepředstavitelné," uvedl šéf federace John Kennedy. "Bylo by skvělé oznámit, že tyto inovace byly odměněny růstem trhu, většími investicemi do umělců, větším počtem pracovních míst. Bohužel tomu tak není. Digitální pirátství zůstává obrovskou překážkou pro růst trhu," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist