Češi podali námitky proti polské žádosti o registraci některých uzenin v EU, především pak kabanosu. Novináře o tom v úterý informoval český europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který se podobnými žádostmi dlouhodobě zabývá.

"Pokud by Poláci se svými žádostmi uspěli, znamenalo by to, že se polské uzeniny budou pyšnit razítkem kvality a budou tak vyvýšeny nad ty české," uvedl Březina. Polská strana konkrétně požádala o ochranu zaručené tradiční speciality Kabanosy, Kielbasa Mysliwska a Kielbasa jalowcova.  

Podáním námitek se Čechům podařilo dočasně celý proces registrace v EU přerušit. Evropská komise nyní bude zkoumat, zda je protest oprávněný a polská snaha získat unijní registraci neplatná.

"Šance obou států na úspěch ve sporu vidím jako vyrovnané", uvedl v tiskové zprávě Březina.

Česká, nebo polská uzenina? 

Spory vyvolává i polská žádost o registraci Kielbasy Mysliwske. Proti ní čeští výrobci rovněž protestují kvůli tomu, že se obávají záměny s vlastní žádostí o registraci lovecké klobásy.

Označení kabanos se pro určitý druh uzenin používá v ČR i v Polsku a obě země se o něj přou již několik let. Češi argumentují tím, že kabanos není tradiční specialitou, protože se vyrábí ve více zemích střední Evropy a jednotlivé receptury se liší.

Pokud by někdo měl právo název kabanos registrovat, byly by to podle Březiny spíše Češi. V Čechách se tradiční točený salám vyrábí od 19. století a od 70. let minulého století pro něj platí technické normy v celém tehdejším Československu.

Spor se navíc "točí" kolem názvu uzeniny. V polštině se totiž používá označení kabanosy, ale v originálu žádosti o registraci a v anglické verzi se objevuje české slovo kabanos. Český svaz zpracovatelů masa nicméně nevnímá celou situaci nijak tragicky.

Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele svazu Jana Katiny v Lidových novinách se dá pochybovat, že by chyby v polských žádostech byly záměrné. "Podnikáme v tom určité kroky, společně s ministerstvem zemědělství pracujeme na tom, aby se ty chyby odstranily," řekl Katina ještě před podáním námitek, které mají spor vyjasnit.

Svaz zpracovatelů masa si podle jeho šéfa chce především ujasnit, zda by schválení současných polských žádostí nevadilo v případě, kdy by si čeští uzenáři chtěli požádat o svou vlastní registraci na kabanos.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist