Mýtné na Slovensku
 
KDE SE PLATÍ MÝTNÉ - ZVĚTŠIT

Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která začátkem roku zorganizovala protest kvůli problémům s mýtným, ve středu vyhlásí stávkovou pohotovost. ČTK to řekl zástupce unie Rudolf Páleš, další podrobnosti chce unie oznámit ve středu. Na Slovensku upravuje stávku zákon, vztahuje se však primárně na vztahy mezi zaměstnanci a firmou.

Oficiálním důvodem chystané akce je podle sdružení "ochrana existenčních hospodářských a sociálních zájmů dopravců".

Unie dopravců od konce minulého roku kritizuje podmínky zavedení elektronického mýtného systému, který vybírá poplatky za přejezd nákladních aut a autobusů po vybraných silnicích. Několikadenní protest řidičů blokoval silnice v několika městech a zpomaloval dopravu na celém Slovensku.

Protest skončil poté, co vláda přistoupila na snížení daně z motorové nafty, snížení pokut a do konce ledna pozastavila povinnost platit mýtné na většině zpoplatněných tras.

Minulý týden ale přepravci uvedli, že změny nejsou dostatečné, a poslali ministrovi dopravy Ľubomíru Vážnému dopis s dalšími požadavky. Ten podle Páleše dopravcům oznámil, že je ochotný s nimi jednat.

Řidiči kamionů v minulosti požadovali například výrazné snížení počtu úseků silnic první třídy, na kterých musejí platit mýtné. Zpoplatněných je celkem zhruba 2000 kilometrů vozovek, z toho je téměř 1500 kilometrů silnic první třídy. Na nich se po ústupku vlády do konce měsíce mýtné neplatí. Dopravci také žádali nižší daň z motorových vozidel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist