Schodek veřejných financí
Deficit rozpočtu nesmí přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu.
Celkový veřejný dluh
Veřejný dluh nesmí být vyšší než 60 procent hrubého domácího produktu.
Cenová stabilita
Česko si musí udržet cenovou stabilitu a průměrnou inflaci, která nesmí po dobu jednoho roku přesáhnout více než 1,5procentní míru členských zemí s nejnižší inflací.
Úrokové sazby
Dlouhodobé úrokové sazby v Česku nesmí přesáhnout o více než dvě procenta sazby tří zemí s nejnižší inflací.
Dvouletá zkušební lhůta
Česko musí poslední dva roky před přijetím eura dodržovat stanovené rozpětí pohybu své měny v systému směnných kurzů Evropské měnové unie.
Současné české debaty o přijetí eura jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám neumožňuje. Řekl to v rozhovoru pro středeční vydání slovenského listu Sme viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.
Euro podle Singera dlouhodobě prospěje Slovensku více než české ekonomice, i když v prvním roce od zavedení jeho ekonomiku spíše oslabilo.
"V Čechách je debata o euru do značné míry folklórní či rituální záležitostí, protože politici nejsou ochotni pustit se do ekonomických reforem," řekl Singer. Připomněl, že bez reforem, které by výrazně snížily rozpočtový deficit, se Česko do eurozóny nedostane, protože nesplní maastrichtská kritéria.
Maximální deficit veřejných financí je podle nich stanoven na tři procenta hrubého domácího produktu, zatímco letos má český vládní schodek přesáhnout pět procent.
Euro umí maskovat problémy v ekonomice
K názorům, že jedině euro může donutit vlády k potřebným reformám veřejných financí, Singer poznamenal, že to většinou platí jen v předvstupním období. Po vstupu však euro umožní vládám skrývat špatnou politiku déle než s vlastní měnou, jak ukazují příklady Řecka, Španělska, Itálie nebo Portugalska, připomněl Singer.
Janota bojuje s politiky o euro v roce 2016 - čtěte ZDE
Česko nemá problém jako Řecko, ale zásadní reformy nelze odkládat, tvrdí Janota - čtěte ZDE
Singer upozornil, že výhody či nevýhody eura se musejí hodnotit dlouhodobě, protože v prvních letech zemím vzhledem k nutně nadhodnocenému konverznímu kurzu euro mnoho výhod nepřináší. V té souvislosti konstatoval, že Slovensku euro loni, tedy v prvním roce od jeho zavedení, "stěží přineslo něco pozitivního".
Podle něj to bylo právě kvůli euru, že ekonomika, která předtím rostla nejrychleji ze zemí Evropské unie, sestoupila k výkonům hospodářství na české úrovni. "V posledních letech slovenská ekonomika rostla o tři až čtyři procenta více než naše a najednou je na tom přibližně stejně jako Česko. Co jiného se změnilo, než to, že jste zavedli euro?" argumentoval Singer.
Euro je pro Slovensko lepší
Dlouhodobě však euro podle Singera přinese Slovensku více než Česku, protože pro větší ekonomiku je vlastní měnová politika s vlastní měnou důležitější než pro malou ekonomiku.
Singer připomněl, že slovenská koruna byla v minulosti v případě problémů větší hračkou v rukou trhů než česká koruna, zatímco česká měna si v posledních letech vedla velmi dobře. "Platí, že čím mám horší měnu, tím více jsem ochoten přijmout euro a rád pro to i něco obětuji," řekl Singer.
V budoucnu zřejmě Slovensko poroste opět rychleji než česká ekonomika, avšak už ne tak výrazně jako před přijetím eura, řekl viceguvernér ČNB. Slovensko podle něj totiž může stále těžit z reforem, které v letech před přijetím eura zavedla vláda Mikuláše Dzurindy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist