Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) dostal opět pokutu 800.000 korun za chyby v miliardové zakázce na úklid metra. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma porušila zákon, podmínkami tendru nedovoleně omezila počet zájemců o zakázku. Proti pokutě se může DPP odvolat právě k šéfovi ÚOHS.

"Dle názoru ÚOHS uvedené podmínky byly neodůvodněně omezující pouze na poskytovatele služeb úklidu ve stanicích metra. Tento postup tedy mohl významně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj. Pokud by podnik uvedená omezení nestanovil, mohl v tendru obdržet více nabídek. "Nelze přitom vyloučit, že některá z nich mohla být výhodnější, než nabídka vybraných společností CDV služby a V-Trade," dodal.


Tendr vyhlásil dopravní podnik předloni. Výběrové řízení ale zrušil, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, právě sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.

Podle údajů ÚOHS se mohl do tendru přihlásit pouze uchazeč, jehož průměrný obrat za obdobnou činnost, jako byla ta v zakázce DPP, neklesl za poslední tři roky pod limit 20 milionů korun. Podnik také požadoval doložení toho, že zájemce o zakázku v minulosti již služby komplexního a nepřetržitého úklidu stanic podzemní hromadné dopravy poskytoval, a to minimálně po dobu 12 měsíců a v rozsahu minimálně šesti uklizených stanic.


Úřad udělil pokutu dopravnímu podniku již podruhé. Poprvé se DPP odvolal a loni v květnu rozhodnutí svých úředníků tehdejší předseda úřadu Martin Pecina zrušil. Nyní úřad rozhodl znovu a udělil totožnou pokutu. Také v tomto případě se může podnik odvolat k předsedovi úřadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist