Velké americké a evropské banky jsou rozděleny v názoru na to, jak reagovat na globální snahy o výrazné zpřísnění finanční regulace a na kampaň, kterou proti nim politici spustili jakožto proti údajně jedinému viníku finanční krize.

Zatímco Wall Street a některé evropské investiční banky prosazují tvrdý společný postoj proti návrhům drakonické regulace, komerční banky chtějí v jednání s politiky zaujmout smířlivější přístup.

Před sobotními diskusemi bankéřů s politiky a regulačními činiteli na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to v pátek agentuře Reuters řekly informované zdroje.

Šéfové bank z Wall Street a Evropy vedou v Davosu podle zdrojů neveřejné rozhovory o možnostech společného postupu, shoda mezi nimi však není v dohledu. "Tvrdá linie velkých investičních bank se velmi liší od přístupu velkých komerčních bank. Vypadá to, že bude velmi těžké dosáhnout společné pozice," řekl jeden zdroj.

Jednání bankéřů potvrdil šéf Bank of America Brian Moynihan. "Snažíme se zapojit do přínosného dialogu se všemi relevantními stranami, s regulátory i politiky," řekl Moynihan.

Finančními trhy před týdnem otřásl a šéfy řady velkých bank rozzuřil americký prezident Barack Obama, který přišel s nečekanými návrhy na omezení rozsahu velkých bank, které pracují s penězi vkladatelů. Navrhl zakázat jim obchodovat na vlastní účet a zrušit svazky s hedgeovými a dalšími fondy, které se věnuji rizikovým operacím.

Obama také chce na banky uvalit daň, s níž by se zaplatily státní záchrany krachujících firem, třebaže valná většina velkých bank již tyto půjčky splatila. Británie zase minulý měsíc navrhla "superdaň" z vysokých prémií zaměstnanců bank.

Politici bankéře démonizují

Bankéři využili davoského fóra k vyjádření frustrace nad přístupem politiků vůči nim a nad tím, že jsou politiky a médii neustále démonizováni. Před jednostrannými regulačními zásahy, které by mohly ohrozit stabilitu finančního systému, v Davosu varovali šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann a prezident britské Barclays Bob Diamond.

Banky se však zatím neshodnou ani na postoji k nejkontroverznějšímu Obamovu návrhu - zakázu obchodování s cennými papíry a dalšími aktivy na vlastní účet.

To by těžce ohrozilo ziskovost bank - většina zisků bankovních skupin z Wall Street loni plynula právě z takovéhoto obchodování, a z těchto zisků banky pokrývaly ztráty z hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů.

"Jeho plány (Obamovy) se mi líbí - sledují cíl bezpečného ohrazení vkladů klientů," řekl šéf nizozemské družstevní banky Rabobank Piet Moerland.

List The Wall Street Journal však tento týden v komentáři upozornil, že banky v úzkém smyslu, které mají garantované vklady, stejně obchodovat nesmí, takže zákaz by se zřejmě vztahoval na bankovní holdingové společnosti. V nich je však mezi běžným bankovnictvím s garantovanými vklady a ostatními aktivitami neprostupná zeď.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist