Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi, uvedla Evropská komise. Údajně se zmocnili takzvaných "zelených certifikátů", které potvrzují, že elektřina dodávaná do sítě pochází z obnovitelných zdrojů. V současnosti s nimi mohou obchodovat, není však jisté, jaké způsobili škody.
Podle deníku Financial Times Deutschland útok, který se odehrál minulý týden ve čtvrtek, vyřadil zhruba polovinu všech evropských registrů s certifikáty a odborníci stále zkoumají rozsah škod. Evropská komise upřesnila, že napadení se odehrálo právě v Česku a v Německu a už varovala ostatní členské státy EU, aby zavedly ochranná opatření.
Brusel upřesnil, že kvůli útoku hackerů muselo být uzavřeno celkem 17 registrů "zelených certifikátů" a jen německý Spolkový úřad pro životní prostředí odhaduje škody na zhruba tři miliony eur (zhruba 78 milionů korun).
Podle informací registr "zelených certifikátů" v Česku spravuje společnost OTE. Ta na svých internetových stránkách minulý pátek vyvěsila upozornění, že registr není dostupný kvůli závažnému technickému problému. Den předtím přitom své klienty varovala, aby nereagovali na e-maily od společnosti TradingProtection.com.
Ta žádala po klientech OTE heslo a další vstupní údaje do počítačového systému. Nejedná se tak o přímý hackerský útok, ale o takzvaný phishing, kdy se pachatelé snaží vylákat hesla či čísla kreditních karet podvodnými e-maily.
Tento útok na systém obchodování s emisemi ale není první. Minulý týden se v evropských médiích objevily zprávy, že nejmenovaná východoevropská země se na trhu snažila prodat už použité kjótské kredity.
Ty představují obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší určené množství emisí skleníkových plynů v letech 2008 až 2012. Země, kterým kredity zbudou, je přitom mohou prodat. V minulosti takto postupovala i Česká republika.
Po Japonsku prodá Česko přebytečné emisní povolenky i Španělsku - čtěte ZDE
Česko prodalo Japoncům 20 milionů emisních kreditů, výnos má činit 10 miliard - čtěte ZDE
"Na tomto případě (útok v Česku a Německu) se sice podílí i neschopnost, jakou předváděli Laurel a Hardy, ale celá věc vzbuzuje i některé závažné obavy," uvedl pro internetový server EUobserver Oscar Reyes z neziskové organizace Carbon Trade Watch, která systém obchodování s emisemi dlouhodobě kritizuje. "V současnosti zde existuje celá řada podvodů a tento pravděpodobně nebyl poslední, protože celý systém má řadu závažných nedostatků," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist