Největší japonská a světová automobilka Toyota založí globální výbor pro zlepšení kvality svých vozů. Oznámil to dnes ve své první veřejné reakci na hromadné svolávání vozů Toyoty k opravám prezident společnosti Akio Tojoda. Nejvyšší šéf firmy a vnuk jejího zakladatele se rovněž omluvil zákazníkům za závady, které poškodily pověst firmy jako výrobce spolehlivých a bezpečných vozů.

Tojoda se dosud kromě krátké věty pro japonskou televizi na fóru v Davosu k případu globálního stahování vozů v minulých dvou týdnech nijak nevyjádřil. To vyvolalo kritiku ze strany expertů na komunikaci s veřejností i zákazníků.

Tojoda na spěšně svolané tiskové konferenci v Nagoji uvedl, že zvláštní výbor povede on sám a skupina bude obsahovat i externí experty. Toyota kvůli závadě plynového pedálu svolala minulý měsíc k opravám po celém světě 4,5 milionu vozů. Další závada se tento týden objevila u brzdného systému nové verze nejprodávanějšího světového hybridního vozu Prius.

Firma přiznala, že nová verze modelu Prius má problémy s brzděním, zatím však svolávací akci neoznámila. Tojoda řekl, že firma o řešení tohoto problému stále rozhoduje.

Důvěra má přednost před oživením prodeje

Tojoda slíbil, že firma bude spolupracovat s americkými úřady, které již začaly případ vadného plynového pedálu vyšetřovat. Prezident Toyoty je přesvědčen, že s nástupem oprav v USA se firmě postupně navrátí důvěra zákazníků, která má podle něj nyní přednost před oživením prodeje. Toyota nyní kvůli závadě zastavila na americkém trhu prodej a výrobu osmi svých modelů.

Tojoda vyjádřil "hlubokou lítost" nad tím, že firma svými kroky zákazníky znepokojila. Přiznal, že Toyota je nyní kvůli případu v krizi, apeloval však na zákazníky, aby firmu neopouštěli. "Věřte mi, automobily Toyota jsou bezpečné," prohlásil.

Podívejte se na veřejnou omluvu britského zástupce za závady na vozech Toyota: