Země eurozóny se poprvé ve své jedenáctileté historii snaží zachránit společnou měnu. Reagují na tvrdý útok spekulantů na euro, které navíc ohrožuje Řecko zatížené ohromným dluhem. Jak se situace projeví na stavu české koruny? Ekonomové mají jasno; uklidnění situace by českou měnu posílilo.

Anketa: Jak podle vás zasáhnou události kolem Řecka a případné pomoci ze strany EU vývoj koruny k euru a dolaru v krátkém období a dlouhodobě?

Jan Čermák, analytik ČSOB:

Karty jsou rozloženy celkem jasně: Za prvé, případná pomoc Řecku = posilování koruny vůči euru a dvojnásobně vůči americkému dolaru. A za druhé, odkládání rozhodnutí pomoci = oslabování koruny jak vůči společné evropské měně tak k té americké (ale v daleko dramatičtější podobě).


Tomáš Vlk, analytik Patria Finance:

Na korunu nervozita kolem Řecka a spol. doposud nijak výrazně nedolehla kromě krátkodobých výkyvů kurzu. Proto i potenciál profitovat z uklidnění situace je podle mne malý. Vůči dolaru ale koruna může v tomto případě posílit více.

V delším výhledu je třeba počítat s tím, že i po stabilizaci Řecka je zde řada dalších zemí, které směřují do stejných problémů, a to včetně České republiky. Riziko negativního vlivu na euro i českou měnu tedy trvá.


Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny:

Koruna už na zvýšenou nervozitu související s Řeckem reagovala; je teď kvůli tomu slabší, než jsme čekali.

Pokud se potvrdí, že EU nějakým kredibilním způsobem Řecku pomůže a pokud bude vypracován důvěryhodný postup zvládnutí situace kolem řeckého (ale týká se to i dalších států Evropské měnové unie) dluhu, mělo by se to na koruně projevit znatelným posílením (jak k dolaru tak k euru).


Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny:

Pokud bude řecký problém zažehnán (alespoň dočasně) nebude mít celá epizoda na devizové trhy trvalejší dopad. Koruna by měla vůči euru najet na dráhu dalších zisků (tažených reálnou konvergencí a lepší vnější rovnováhou).


Jan Vějmělek, analytik Komerční banky:

Z pohledu české měny není dopad řeckých událostí nijak markantní, i když je zřejmé, že určitá vazba mezi problémy Řecka, které ovlivňují apetit investorů, a vývojem středoevropských měn včetně české koruny tady je. Eskalace problémů v Řecku chuť investorů držet rizikovější aktiva a tedy i českou korunu bezesporu sníží, což by znamenalo jejich oslabení. Naopak uklidnění situace by koruně a okolním měnám prospělo.

V delším horizontu bude samozřejmě z pohledu koruny důležitý i vývoj domácích veřejných financí, klíčové bude vládní prohlášení nové vlády, která vzejde z parlamentních voleb. V současné situaci jsou hráči na trhu poměrně citliví na vývoj veřejných financí a pokud se bude dále vyvíjet negativním směrem, oslabení koruny bude stále reálnější možností.


Pavel Sobíšek, analytik  UniCredit Bank  

Kurz EUR/CZK se v této epizodě zatím choval v podstatě neutrálně. Na jedné straně je považováno Česko za satelit eurozóny, na nějž se budou plně přenášet její případné problémy, na druhé straně investoři zohledňují to, že Česko nepatří mezi nejzadluženější země. Předpokládám, že uvedená tendence bude pokračovat. V praxi to znamená vysokou volatilitu USD/CZK, ale nízkou volatilitu EUR/CZK.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru