Evropská měna ve středu na devizových trzích oslabovala. Ztráty způsobila nejistota, zda se členové Evropské unie na svém čtvrtečním summitu dohodnou na pomoci pro zadlužené Řecko. Dolar podpořil projev šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho.

Kolem 17:10 SEČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 procenta na 1,3694 USD. K jenu euro kleslo o 0,51 procenta na 123,03 JPY. Dolar vůči jenu posílil o 0,21 procenta na 89,82 JPY.

Bernanke ve středu nastínil, jak si Fed představuje takzvanou exit strategy, tedy plán ukončení podpůrných opatření, jimiž během krize stimuloval ekonomiku. Podle analytiků slova Bernankeho naznačila, že Fed zřejmě začne zvyšovat úrokové sazby dříve než Evropská centrální banka, která musí nejprve vyřešit finanční problémy několika zemí eurozóny - Řecka, Portugalska a Španělska.

Zdroj z německé vlády uvedl, že na čtvrtečním summitu EU se bude jednat o situaci Řecka, avšak není jisté, zda se země dohodnou na nějaké konkrétní pomoci. Ve středu se má uskutečnit telekonference ministrů financí EU, avšak podle zdroje se nepředpokládá, že ministři přijmou nějaké rozhodnutí ohledně silně zadluženého Řecka. Někteří analytici však nevěří, že by nějaká pomoc, pokud přijde, vyřešila všechny problémy Řecka. K tomu se obávají o finanční zdraví dalších podobně zadlužených zemí eurozóny, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru