Ačkoliv klíčové státy eurozóny ve čtvrtek deklarovaly, že chtějí Řecku pomoci samy bez finančního přispění Mezinárodního měnového fondu, ten v pátek nabídl zadlužené zemi svou pomoc. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jsme ochotní a schopní Řecko podpořit takovým způsobem, jaký řecké autority považují za přiměřený,“ uvedl první zástupce hlavního ředitele MMF John Lipsky. S novináři hovořil na mezinárodní bankovní konferenci v Indii.

Světová média přitom ve čtvrtek uvedla, že evropští státníci počítají s pomocí Řecku na bilaterálním základě a MMF by měl sehrát roli jen spoluprací na expertíze.

Čtvrteční summit ale nepřinesl kýženou stabilizaci eurozóny, i po jeho závěru a přislíbení pomoci euro vůči dolaru oslabovalo. Podle analytiků za tím stojí fakt, že slib pomoci se nesl jen ve velmi obecných frázích.

„Zavázali jsme se k vyjádření solidarity, transparentnosti a disciplíny,“ řekl po summitu Nicolas Sarkozy. A prezident EU Herman van Rompuy rovnou popsal dohodu jako „politické prohlášení“.

List The Guardian tvrdí, že za absenci konkrétnějšího plánu může německá kancléřka Angela Merkelová.

„Německo totálně brzdí finanční pomoc. Kvůli zákonům, smlouvám a principu,“ sdělil britskému deníku nejmenovaný evropský diplomat. Nejen Německu, ale i dalším evropským zemím se totiž nelíbí, že plán na záchranu Řecka do značné míry obchází unijní smlouvy, které zakazují kolektivní pomoc členskému státu eurozóny.
„Nemávají svými šekovými knížkami,“ dokreslil atmosféru další zdroj.

Podle Financial Times je kancléřka zdrženlivá i kvůli obavám z domácí reakce. „Je nepravděpodobné, že by německá veřejnost přivítala jakoukoliv iniciativu, která by se dala vykládat tak, že němečtí daňový poplatníci zaplatí účet za desetiletí řecké rozmařilosti, manipulace s finančními statistikami, korupce ve veřejném sektoru a daňových úniků,“ upozorňuje list.