Počet dolarových miliardářů v Rusku opět roste a nejbohatším Rusem je nyní Vladimir Lisin. Novolipecký ocelář s majetkem odhadovaným na 18,8 miliardy dolarů (360 miliard korun) sesadil z první příčky Michaila Prochorova (17,85 miliardy dolarů, 342 miliard korun).

V první trojce se udržel majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič (17 miliard dolarů, 326 miliard korunj). Vyplývá to z žebříčku, který dnes zveřejnil podnikatelský časopis Finans.

Krize zdecimovala počet ruských dolarových miliardářů na polovičku. Ale za poslední rok se jejich počet zvýšil na 77. Podle časopisu je to o 57 procent více než před rokem, kdy bylo v Rusku dolarových miliardářů 49.

Cesta mezi špičku? Privatizace

"Předchozí seznam odrážel pesimistickou náladu té doby. Během pouhého roku se ale opět vše změnilo. Své udělala štědrá finanční pomoc finančním trhům od vlád celého světa, spolu s přímou podporou miliardářů v Rusku," napsal časopis minulý týden v avízu žebříčku. Vstupenku do první desítky největších ruských boháčů nyní představovalo alespoň 9,95 miliardy dolarů (zhruba 190,7 miliardy korun).

Finans svou zprávu vydává zhruba o dva měsíce dříve, než svůj seznam nejbohatších Rusů zveřejňuje americký časopis Forbes. Většina ruských magnátů zbohatla na diskutabilní privatizaci v devadesátých letech. Typický ruský miliardář je zpravidla vlastníkem firmy, která těží ropu a zemní plyn, případně dobývá zlato a další kovy. Pět jmen z první desítky je spjato se zpracováním kovů, dvě s ropou. Někteří z těchto lidí jsou pověstní tím, že své bohatství dávají okázale najevo.

Kostry ve skříni

Finans však upozorňuje, že Lisin se liší od "oligarchů první vlny", jakými byli Michail Prochorov, Roman Abramovič či Michail Chodorkovskij. Novolipecký metalurgický kombinát ovládl o pár roků později, i když nejpíše také s "kostrami ve skříni". Milovník lovu a kubánských doutníků je původní profesí inženýr, stará se o výrobu a svůj majetek rozmnožil hlavně díky inovacím. Nicméně "v první dvacítce zůstávají stejná jména".

Když časopis před dvěma lety svůj seznam zveřejnil, bylo na něm 101 lidí s majetkem nad miliardu dolarů. To je i dosavadní rekord. Nejvíce miliardářů je tradičně ve Spojených státech. Majetek nejbohatšího Američana, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, Forbes na podzim odhadl na 50 miliard dolarů, tedy více než dvojnásobek jmění nejbohatšího Rusa.

Loni časopis Finans z trůnu sesadil zadluženého oligarchu Olega Děripasku, který je mimo jiné majitelem největšího světového producenta hliníku, společnosti Rusal. Za nejbohatšího ruského magnáta Finans označil kontroverzního podnikatele Michaila Prochorova, který stojí v čele jednoho z největších investičních fondů Onexim. Letos se však Děripaska do první desítky vrátil.