Uplynulý týden byl ve znamení uklidňování situace po výprodejích z předchozích týdnů. První vlaštovkou byly pondělní údaje z Japonska, kdy tamní ekonomika vykázala překvapivý růst. Navíc pondělí dalo Evropě a euru možnost trochu se uklidnit ve spojitosti s událostmi v Řecku, protože americké trhy byly zavřené kvůli Prezidentskému dni a část Asie slavila nový rok.
V pondělí a v úterý euro posilovalo vůči americkému dolaru na základě úvahy, že situace se nějak vyřeší, ať tak nebo onak, a výprodeje na euru byly přehnanou reakcí.
Přešlapování EMU kolem Řecka a ostatních států z periferie Eurozóny ukazuje probíhající posun od měnové unie definované maastrichtskou smlouvou k něčemu odlišnému, otázka je k čemu. V tuto chvíli probíhá více či méně přesun kreditního rizika ze stabilních zemí na periférii, který by byl jednoznačně potvrzen, pokud by se členské státy dohodly na nějaké formě garance řeckého dluhu.
Navíc ze strany EU přichází neobvyklý tlak na snižování deficitu. Pokud bychom uvažovali dostatečně dopředu, mohlo by se jednat o posun od měnové unie k fiskální unii, což by ale předpokládalo výraznější upevňování politické unie.
Firemní čísla před ekonomiku
V průběhu týdne se ukazovalo, že investoři odsunuli novinové titulky o makroekonomických katastrofách na vedlejší kolej a soustředili se na pozitivní zprávy ve formě firemních výsledků.
Dosud svými reporty překvapilo pozitivně 80% firem zastoupených v indexu S&P500. V Evropě byly vítězi banky, jejichž rostoucí zisky jsou vnímané jako předzvěst úplného zotavení ekonomik.
Britská Barclay’s v úterý vykázala neuvěřitelný zisk ve výši 11,6 mld. liber. Ve středu se připojila francouzská BNP Paribas, které se výrazně snížily odpisy ze špatných úvěrů. To další francouzská banka, Societé General, ve čtvrtek investory svými výsledky za 4.čtvrtletí zklamala a ti její akcie na oplátku poslali o 7,2% dolů.
Dalšími tahouny trhu byly akcie komoditních firem, které reagovaly na růst cen komodit ve spojitosti s příchodem čínského nového roku (jak již tradičně) podpořeným dobrými makroekonomickými daty v Asii a ve Spojených státech, a zpočátku týdne i oslabujícím dolarem.
Dolar se vzchopil
Po dvoudenním poklesu začal od středy americký dolar nabírat na síle, a to z několika důvodů. Prvním důvodem byla data potvrzující stabilní pokračování hospodářského oživení. Počet nově zahájených staveb domů byl vyšší než předpoklad. V oblasti průmyslu příjemně překvapil růst výroby o 0,9%, když očekávání bylo o 0,6%.
Dalším důvodem pro posílení měny byly některé kroky centrální banky FED, která zjevně zahájila únikovou strategii z nestandardních opatření k řešení finanční krize. Prvním krokem bylo zvýšení diskontní úrokové sazby, za kterou FED půjčuje bankám, z 0,5% na 0,75%.
Ben Bernanke ihned přispěchal s ujištěním, že se v žádném případě nejedná o změnu měnové politiky, ale trhy si to vysvětlují jinak. K dalšímu kroku ve formě prodeje dluhopisů ze svých portfolií se FED ještě neodhodlal v obavě z paniky na trzích.
Celkově skončily akciové indexy na obou stranách Atlantiku za týden v plusu a potvrdily tak, že celkový směr se i přes korekci uplynulých týdnů nemění. Na trzích převládá strach z toho, že jednotliví investoři nezachytí další fázi růstu, nad strachem z dalších poklesů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist