Plzeňskému Prazdroji se prý v poslední době ztrácí padesátilitrové sudy, v nichž dodává pivo do hospod a restaurací. Nádoby mizí nejen mezi českými subjekty, ale údajně jsou přeprodávány i za hranice. Aby tomu pivovar zabránil, rozhodl se zvýšit zálohy za tento typ sudů. Navíc na ně pořídí i nové identifikační prvky. ČTK o opatření řekl mluvčí pivovaru Jiří Mareček.

"Zálohy zvyšujeme s platností od 29. března. Nově označené sudy se budou prodávat a následně vykupovat za 1000 korun," uvedl. Až dosud si pivovar účtoval 600 korun a tuto sumu držel přibližně od roku 1993.

Hodnota prázdného sudu? Kolem 1800 korun

Podle Marečka je důvodem opatření skutečnost, že Prazdroj zaznamenal v poslední době ztráty 50litrových sudů. "Chceme předejít jejich zneužívání, přepracování a přeprodeji jiným subjektům, doma i v zahraničí," dodal mluvčí. U ostatních sudů o objemu 30 a 15 litrů společnost zálohu nemění a zůstává 600 korun.

Podle informací ČTK končí klasické sudy Plzeňského Prazdroje v mnoha případech u vinařů, ale také u malých výrobců piva. S nádobami se kšeftuje, protože pořizovací cena sudu je výrazně vyšší než záloha. "Osobní zkušenost s tím nemám, ale hodnota prázdného sudu je určitě vyšší, odhaduju zhruba kolem 1800 korun, řekl ke ztrátám sudů provozovatel restaurace na Americké třídě.

Sudy bez nového značení se podle Marečka budou nadále prodávat a vykupovat za původní zálohu platnou v době nákupu, tedy za 600 korun až do 31. března 2011. Nově zálohované nádoby za 1000 korun dostanou identifikační prvky, například elastický pás po obvodu. Na horní straně sudu se objeví také identifikační kód, na spodní straně nádoby bude sériové číslo a číslo dávky. Hospodští a restauratéři dostanou leták s fotkami a detailním popisem znaků. Informace se objeví i na stránkách Plzeňského Prazdroje.