Bělorusko, jedna z nejméně reformovaných zemí východního bloku, kde tvrdou rukou od roku 1994 vládne prezident Alexandr Lukašenko, chystá privatizaci části státního majetku. Lukašenko si již i vybral poradce: americkou Rothschild Group.
A v pátek se i sešel s nejvyššími manažery finanční skupiny. "Nechceme od vás jen vaše cenové odhady privatizovaných společností, rádi bychom se toho od vás hodně naučili," řekl prezident při setkání.
Běloruskou ekonomiku v minulém roce výrazně postihl propad poptávky v Rusku a Evropě. Vláda v Minsku se tak musela obrátit na zahraniční zdroje financování, a její vztah k západu je proto vstřícnější.
Hrubý domácí produkt Běloruska se v minulém roce podle oficiálních statistik zvýšil o slabou pětinu procenta. Předcházelo tomu ale pět let, kdy ekonomika země rostla ročně o deset procent.
Internet nahlodává Lukašenkův režim. Od léta ho chce kontrolovat - čtěte ZDE
V Bělorusku zatýkají příslušníky polské menšiny. Varšava přemýšlí o odvetě - čtěte ZDE
Na privatizaci běloruské ekonomiky naléhají Mezinárodní měnový fond i Světová banka, které zemi pomáhají poslední vývoj překonat. Prodej státního majetku tyto instituce doporučují Minsku nejen kvůli liberalizaci ekonomiky, ale i státním příjmům.
Minsk loni zprivatizoval pouze BPS Bank a prodal ji největší ruské bance Sberbank za cenu mírně přesahující 280 milionů dolarů. V prosinci pak vláda oznámila, že zřejmě prodá rafinersko-chemický komplex Naftan-Polymer také nějaké ruské společnosti, napsala agentura Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist