Skoro 20 procent zaměstnanců ve Spojených státech v lednu nepracovalo na plný úvazek a nemělo adekvátní práci. Ukázaly to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnil Gallupův ústav. Ty jsou tedy zcela odlišné od oficiálních statistik, které uvádějí míru nezaměstnanosti USA těsně pod 10 procenty.

Problém částečné zaměstnanosti se tak začátkem letošního roku týkal asi 30 milionů Američanů a průzkum naznačuje, že skutečný obraz trhu práce v USA může být horší, než uvádějí oficiální statistiky.

Do problematické kategorie 'underemployed' ústav nezařazuje pouze lidi, kteří pracují na částečný úvazek, ale i nezaměstnané. Jde tedy o poměrně obsáhlou kategorii a lidi, kteří jsou do ní zařazeni, spojuje převážně to, že mají problém vyjít od výplaty k výplatě.

Podle údajů ministerstva práce byl v lednu počet nezaměstnaných plus zkrácených úvazků na úrovni 16,5 procenta, Gallupův průzkum ukazuje 19,9 procenta. Ministerstvo práce v reakci na průzkum uvedlo, že se domnívá, že jeho statistiky jsou přesnější v evidenci sezónních změn a také v lepším odhadu takzvané šedé ekonomiky.

Lidé v kategorii částečně zaměstnaných každodenními nákupy trávili o 36 procent času méně než ti, kteří měli práci na plný úvazek. Šest z deseti lidí pak nevidělo příliš reálně, že by se jim v dalším měsíci podařilo na trhu práce najít odpovídající uplatnění.

Gallupův ústav dělal průzkum u více než 20.000 příslušníků dospělé populace od 2. do 31. ledna. S výsledky je spojeno riziko statistické chyby v rozsahu jednoho procentního bodu.

Američané jsou kvůli dopadům hospodářské krize a vysoké nezaměstnanosti v poslední době z hospodářského vývoje značně rozladěni. Vadí jim příliš pomalé oživení ekonomiky, i když administrativa prezidenta Baracka Obamy se snaží hospodářství všemožně podporovat. Obama ale ve své snaze naráží i na problémy v Kongresu, který má často jiné představy.

Nejhorší nezaměstnanost za 26 let

Míra nezaměstnanosti v USA koncem loňského roku vystoupila na deset procent a ocitla se nejvýše za posledních 26 let. V lednu sice klesla na 9,7 procenta, stále je ale nad dlouhodobým průměrem.

Gallupův ústav rovněž zjistil, že částečně zaměstnaní Američané většinou pohlížejí na Obamovy kroky příznivěji než lidé pracující na plný úvazek. S Obamovou politikou souhlasí 55 procent dotázaných, zatímco širší veřejnost prezidenta schvaluje ze 49 procent.

Odhad částečné zaměstnanosti, který ukázal průzkum Gallupova ústavu, je vyšší než odhad oficiálních statistik. Ministerstvo práce uvádí, že bez práce anebo na částečný úvazek v lednu z ekonomických důvodů v USA pracovalo 16,5 procenta potenciálních zaměstnanců. Podle Gallupova ústavu v lednu takových lidí v USA bylo 19,9 procenta.

Zástupce ministerstva práce řekl, že výsledek se může lišit kvůli přechodným sezonním změnám zaměstnanosti. Jejich aplikace lépe odráží stav ekonomiky.