Počet bank ve Spojených státech považovaných za problémové ve čtvrtém čtvrtletí vyskočil o 27 procent na 702, což byl nejvyšší počet od roku 1993. Banky vykázaly mírný zisk 914 milionů USD (17,4 miliardy Kč) po ztrátě 37,8 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Ve třetím čtvrtletí počet problémových bank činil 552. FDIC dodala, že k zisku přispěly hlavně největší banky. Menší instituce stále mají problémy s vysokým objemem špatných úvěrů, hlavně úvěrů na komerční nemovitosti.

Americké regulační úřady uzavřely od počátku letošního roku již 20 bank a od ledna 2008 dokonce 185 bank. V roce 2007 přitom zkrachovaly pouze tři banky.

Fond pojištění vkladů, do něhož přispívají banky, byl na konci roku v minusu 20,9 miliardy USD. FDIC však ujistila, že disponuje dostatkem hotovosti na vyplácení garantovaných vkladů zkrachovalých bank, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru