Společnosti, které zvítězily ve veřejných tendrech, jejichž vlastníci mají akcie na majitele. Grand Princ Crowsnest Haguess Ora Print
Pražské vydavatelství. Pracuje hlavně pro České dráhy, pražský magistrát a pražský dopravní podnik. Vydává například časopis Železničář.
Firma, která vyhrála tendr na poskytování SMS jízdenek v pražské městské hromadné dopravě.
Společnost, jež vyvinula a provozuje předražený projekt Opencard za více než 888 milionů korun.
Vydavatelství, které donedávna vydávalo časopis pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny - Svět pojištěnce. Údajně za ním stojí kontroverzní podnikatel Roman Janoušek.
Poslanecká sněmovna ve čtvtek v prvním čtení podpořila návrh sociálních demokratů a zelených na zrušení anonymních akcií na majitele. Jeho cílem podle předkladatelů je, aby akciové společnosti měly jasného vlastníka. Tím by se mělo zprůhlednit podnikatelské a politické prostředí.
Poslanci tento zákon začali probírat už začátkem února, projednávání ale přerušili a vrátili se k němu až na čtvrteční mimořádné schůzi. Občanští demokraté chtěli vrátit tento návrh předkladatelům k dopracování, pro tento krok ale nehlasovalo dost poslanců.
V současné době – vlastní-li akcie společnosti více akcionářů – se neuvádí ve výpise z obchodního rejstříku a majitelé tak nejsou dohledatelní, tedy v podstatě je akcionářem ten, kdo akcie fyzicky drží. Nový systém počítá s tím, že se akcie zaknihují na konkrétního majitele, kterého tak bude možné snadno vyhledat. Jakmile zákon vstoupí v platnost, budou mít akciové společnosti 12 měsíců, aby vlastníka zaknihovaly nebo převedly své akcie na jméno. Pokud tak společnosti neučiní, budou následovat sankce.
Právě existence akciových společností s akciemi na majitele, kteří nejsou známi, bývá často zmiňována v souvislosti s korupcí a bojem proti ní. Zákon by měl začít platit od začátku roku 2011.
V současné době existují dvě formy akcií: na jméno, kde je majitel vždy znám, a na majitele nebo též na doručitele. S nimi může svá práva uplatňovat ten, kdo je právě vlastní.
Výhrady vlády a ODS
Vláda návrh zákona, který podali poslanco Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc (oba ČSSD) a Ondřej Liška (zelení), na svém dřívějším jednání nepodpořila. Premiér Jan Fischer k tomu tehdy prohlásil: "Vítáme všechny snahy o potlačení korupce, ale v této novele jsou legislativně-formální problémy.“
Podle Jana Dědiče, člena Legislativní rady vlády a spoluautora obchodního zákoníku, se návrh mine se zanýšleným účinkem a ke zprůhlednění veřejných zakázek nepovedeDědič to uvedl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. "Situace, kdy společnost nebude znát skutečného vlastníka, může vzniknout i u akcií na jméno, listinných i u zaknihovaných akcií," uvedl Dědič a připomněl, že jakoukoliv akcii je možné si nechat spravovat na základě takzvaného komisionářského principu.
Kromě vlády má k návrhu výhrady ODS, podle níž by plošné zrušení listinných akcií na majitele bylo zásahem do soukromoprávních vztahů. Zpřehlednit takto vlastnickou strukturu by bylo třeba podle občanských demokratů u firem napojených na veřejný sektor, a to změnou zákona o veřejných zakázkách.
Prostor pro úpravu, která by situaci mohla zlepšit, vidí Dědič u nedokonalého zákona o zadávání veřejných zakázek, kde je uvedeno, že při žádosti o státní zakázku musí poskytnout požadované informace statutární orgány společností (členové představenstva, jednatelé). Směrnice EU přitom umožňuje, aby takové údaje byly požadovány i po osobách, které řídí a kontrolují danou společnost, tedy po majoritních vlastnících.
Zákon lze obejít přes cizinu
Poslanci ODS poukazovali například na to, že akcionáři můžou založit anonymní akciovou společnost kdekoli v zahraničí, třeba v Nizozemsku, odkud budou vlastnit českou firmu. Tím mohou skuteční vlastníci i nadále zůstat v anonymitě.
V praxi by to znamenalo, že akcie společnosti koupí zahraniční právnická osoba se sídlem v zemi, jejíž legislativa povoluje vlastnit akcie na majitele. V evidenci Střediska cenných papírů či knize akcionářů potom bude uvedeno pouze jméno této společnosti. Schválením zákona tedy k odrytí vlastnictví dojde, ale ten, kdo bude chtít dále zůstat v anonymitě, může tak činit díky využití zahraničního akcionáře.
Petr Pleva a David Šeich z ODS upozornili, že například ve smlouvě o vzájemné ochraně investic s USA je zakotveno, že každý zákon, který by mohl poškodit podnikatele, musí být dopředu projednán s americkou stranou. Podle nich jinak hrozí riziko arbitráží s americkými firmami, které by se mohly cítit poškozené.
Podobný návrh na zrušení anonymních akcií připravila také KDU-ČSL. V novele obchodního zákoníku navrhla jejich přeměnu na listinné akcie pouze na jméno během dvou let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist