Ceny kovů po zemětřesení v Chile rostou. Ceny komodit letí nahoru, pokud roste poptávka anebo klesá nabídka. Přírodní katastrofa v regionu, kde je silně koncentrována težba těchto nerostů, logicky zhoršuje nabídku na světové trhy. Investoři obecně reagují silněji, pokud nemají spolehlivé informace, což je i tento případ. Jakmile na trh dorazí spolehlivější informace o rozsahu škod a následném dopadu na nabídku a trh, kurs se může stablizovat.

Ropa přidává a dostává se znovu k 80 dolarům. Do cen pohonných hmot se s jistým zpožděním promítá cena ropy na světových trzích. Do spotřebitelských cen pohonných hmot se navíc promítá kurs české koruny k dolaru. Situace ja navíc složitější i v tom, že světová cena ropy je ovlivňována kursem EUR proti USD, a to nepřímo úměrně. Saxo Bank má pro pondělí neutrální výhled na ceny ropy, čekáme oscilace kolem anebo nad 80 USD/barel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru