Vlastníci velkých českých bank si loni od svých dceřiných společností půjčili 23 miliard korun. Je to o čtyři miliardy korun méně, než v předchozím roce. Uvádí to v dnešním vydání deník E15 s odvoláním na údaje České národní banky (ČNB). ČNB ke konci loňského roku eviduje tyto půjčky ve výši devíti procent kapitálu tuzemských bank, doplňuje E15.
Finanční injekce svým matkám takto poskytují hlavně ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka, uvádí deník. "Mateřské banky mohou takto ve skupinách stahovat likviditu z trhů, kde je velká, a naopak ji používat tam, kde chybí," řekl E15 Milan Lávička z Atlantiku FT.
Poznamenal, že bankám neubírá zisky, když půjčují svým mateřským společnostem, protože na trhu není moc výnosných instrumentů, kam by mohly investovat. Půjčky v rámci skupin jsou podle Lávičky pro věřitele jen mírně výhodnější, než by byly volně na trhu.
Miliardové dividendy
Jak píše deník, české banky, které mají v evropském měřítku velké množství volných peněz, pomáhají svým matkám také dividendami ze zisku.
Komerční banka by měla letos vyplatit mateřské Société Générale 3,9 miliardy korun, spořitelna rakouské Erste 4,5 miliardy korun, ČSOB může KBC vyplatit celý loňský čistý zisk 17,4 miliardy korun, uvádí E15 a dodává, že loni také banky vlastníkům vyplatily rekordní dividendy.
"Limit angažovanosti vůči mateřským skupinám, tedy 20 procent regulatorního kapitálu, je všemi bankami v Česku dlouhodobě dodržován," sdělil E15 mluvčí ČNB Pavel Zúbek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist