Novela zákona o DPH, která má snížit zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň, by měla připravit příjmy státního rozpočtu o zhruba 70 milionů korun. Na pondělní tiskové konferenci vlády to uvedl ministr financí Eduard Janota. Reagoval tak na informace z minulého týdne, že by dopad změny zákona mohl být zhruba 750 milionů korun.

Celkově by měl stát letos podle ministra vybrat na DPH asi 270 miliard a v rámci samotného státního rozpočtu 189 miliard korun. "Suma 70 milionů je tak v celkovém inkasu zanedbatelná. Rozpočet se navíc z pohledu výběru DPH ke konci února plní lépe než loni," uvedl ministr.

Novelu odmítl v pátek Senát. Norma se tak vrátila do sněmovny, která může senátní veto přehlasovat na schůzi, která začíná tento týden. Kvůli zdanění benefitů hrozily odbory stávkou.

Premiér Jan Fischer minulý týden ve sněmovně hovořil o dopadu v řádech desítek milionů korun. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa však v pátek uvedl, že MF zaslalo před jednáním sněmovny na úřad vlády informace shrnující předchozí jednání, kde se uvádělo, že dopady mohou být i vyšší, a to zhruba 750 milionů korun.

"Ministerstvo financí nezmění svoji charakteristiku. Pan premiér byl nekolegiálně osočen. To je věc, kterou si budu muset vyřešit sám, a tímto bych se chtěl panu premiérovi omluvit," uvedl Janota.

"Nikdo nefixloval. Ani já ani vláda. Jsem rád, že se to podařilo vyjasnit. Já nemohl vycházet z ničeho jiného než z informací MF v důvodové zprávě. To, co se stalo, je obraz státní služby, loajality některých státních úředníků," uvedl premiér Jan Fischer.

Mnohem vyšší dopady by podle Janoty nastaly pouze v situaci, která není logická a zřejmě by ani nenastala. "A to v případě, že by firmy nereagovaly na to, že je výhodnější, aby se v podnikových jídelnách zaměstnanci stravovali nově přes stravenky, z kterých se DPH neplatí," uvedl. Z toho podle ministra vyplývá, že opatření v zákoně je záležitostí režijních jízdenek, dotovaného nákupu rekreací nebo firemního ubytování. "Řádově to pak vychází na 50 milionů korun dopadu v případě režijních jízdenek a 20 milionů v těch ostatních oblastech," dodal ministr.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru