Česká republika dostala v úterý další varování kvůli stavu veřejných financí, resp. jejich neřešení, tentokrát ze strany agentury Moody`s. Ta varovala, že hodnocení závazků Česka na stupni „A1“ může být ohroženo, pokud květnové volby neodblokují práci parlamentu, který by se mohl a měl snažit o snížení vysokého rozpočtového deficitu.
Letošní volby do Poslanecké sněmovny tak získávají na čím dál větším významu. Z důvodu potenciálního vlivu na rating ČR budou letošní volby významné i z pohledu finančního trhu. Zhoršení ratingu Česka by ovlivnilo životy většiny obyvatel, aniž by si to většina lidí uvědomila.
„Země v uplynulých letech nastoupila na neuspokojivou cestu restrukturalizace veřejných financí. Pokud tato politická nedůslednost bude pokračovat, může to znamenat tlak na snížení ratingu,“ uvedl senior analytik Moody’s Dietmar Hornung.
Volby proběhnou 28. a 29. května letošního roku a podle posledních průzkumů mohou skončit patem podobně jako v minulosti. Síly levice a pravice by totiž opět mohly být víceméně vyrovnané, což by znamenalo velmi nízké šance na prosazení jakýchkoli reformních kroků.
Nově zvolená vláda bude mít za úkol snížit rozpočtový deficit na tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013 z plánovaných 5,3 procenta HDP pro letošní rok. Vloni skončil rozpočtový schodek ve výši 6,6 procenta HDP.
"Nemůže dojít k dalšímu patu u voleb," řekl analytik HVB Pavel Sobíšek. "Země nemůže bez silné vlády rozvíjet další dlouhodobé obchodní plány," dodal.
"I když fiskální politika nevychází nejpříznivěji, existují také pozitiva, která předurčují ke stabilnímu ratingu A1. Nevidím bezprostřední tlak na rating i přesto, že deficitity stoupají," uvedl Hornung.
Úvěrový rating Moody’s je pátým nejvyšším stupněm, který agentura uděluje a je na shodné úrovni s Estonskem, Slovinskem či Maltou. Estonský rozpočtový schodek za loňský rok je odhadován na 1,7 % HDP, u Slovenska 6,3 % HDP a u ČR na 6,6 %. Z úrovně 5,3 procenta prognózované pro letošní rok by se měl do roku 2013 snížit na 3procentní limit Evropské unie.
„Hlavním problémem České republiky je politický vývoj, jehož svědky jsme byli v uplynulých letech. Pokud se tuto oblast podaří odblokovat, je prostor pro více pozitivní scénář,“ dodal Hornung.
ODS ztrácí preference
Podle posledních informací Občanská demokratická strana (ODS) stále více v průzkumech ztrácí.
Podle volebního modelu společnosti Median by nyní vyhrála volby ČSSD s 34,5 procenta hlasů, a to téměř se čtrnáctiprocentním náskokem právě před ODS.
Občanští demokraté by získali 20,7 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek strany v historii průzkumů Medianu od voleb v roce 2006.
Moody's snížila Řecku rating na stupeň A2 a řecké akcie rázem spadly - čtěte ZDE
Společnost Dun & Bradstreet snížila invetiční výhled většiny zemí světa - čtěte ZDE
Do sněmovny by se dostali i zástupci strany Věci veřejné, která překročila o dvě desetiny pětiprocentní hranici. Straně zelených by 4,8 procenta hlasů na vstup do sněmovny nestačilo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist