Z elitního klubu zemí, které požívají nejvyšší důvěry věřitelů, a proto si od nich mohou půjčovat nejlevněji, by mohly brzy vypadnout Francie, Španělsko a Británie. Tedy ekonomiky, které patří v EU k největším.
Vyplývá to z analýzy renomované ratingové agentury Fitch, na jejíž závěry se odvolává francouzský list Libération. "Jmenované země musejí letos přijít s důvěryhodnějšími plány na nápravu nadměrných rozpočtových schodků," uvádí agentura Fitch, jež zmíněnou trojici zatím hodnotí tou nejvyšší známkou AAA. Jistou ji mají například Německo, Francie, Rakousko, Nizozemsko či Dánsko, které si tak mohou půjčovat nejlevněji.
O špičkový rating, otevírající dokořán dveře na kapitálové trhy, loni z původních zemí Evropské unie přišly Irsko a poté Řecko, nyní největší rozpočtový "hříšník" EU. Z velkých ekonomik EU se v nápravě veřejných financí musí nejvíce tužit Británie, jejíž deficit (v poměru k HDP skoro třináctiprocentní) je srovnatelný s Řeckem.
Snižujete schodek hlemýždím tempem, varuje Fitch Brity
Británii, druhé největší ekonomice Evropské unie, hrozí, že vypadne ze skupiny bohatých zemí, kterou si ratingové agentury velice považují. Hlavním - a jediným - důvodem je povážlivě se zhoršující stav britských veřejných financí. V nynějším fiskálním roce, končícím jednatřicátého března, budou ve schodku 178 miliard liber šterlinků, což odpovídá 12,6 procenta HDP.
Britské veřejné finance tak jsou třetí nejhorší v Evropě - po Islandu (loni skoro 16 procent HDP) a Řecku (12,7 procenta).
Londýnská vláda sice slibuje před červnovými volbami, že schodek během čtyř let srazí na 4,4 procenta HDP, ale Fitch varovala, že za takové "šnečí tempo" může Britům snížit známku úvěrové spolehlivosti. "Upřímně řečeno, vláda musí být ve snižování deficitu razantnější," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Brian Coulton z agentury Fitch.
Investory podle něho nyní znervózňuje představa, že Británie bude mít menšinovou vládu - vůbec první od roku 1974, jež nebude mít dostatečnou sílu k prosazení nepopulárních výdajových škrtů. Tato nejistota se projevuje i na kurzu libry, jenž v posledních dnech nezadržitelně padá.
Varování přichází již tři měsíce
Na to, že jsou britské veřejné finance v dezolátním stavu, poukázala už loni v prosinci ratingová agentura Moody's Investors Service. Tehdy diplomaticky prohlásila, že možná přezkoumá "hranice britského ratingu" (u Moody's Aaa).
S varováním nedávno přišel také Mezinárodní měnový fond. Ten hodnotí stav britských veřejných financí jako katastrofální. Naposledy byly tak špatné počátkem padesátých let minulého století, když musel britský stát splácet dluhy, které nadělal během druhé světové války.
Britský premiér Gordon Brown se včera na konferenci v londýnské City nechal slyšet, že země si nejvyšší úvěrový rating (AAA) udrží. Jak řekl, největší starosti mu nyní nedělá schodek veřejných financí - nejhlubší mezi zeměmi skupiny G7 - nýbrž to, že hospodářské zotavení je velmi křehké.
Pád ratingu po česku
To může být rovněž český problém, na který tento týden poukázala další ratingová agentura Moody´s. Upozornila, že pro domácí ekonomiku a její rating bude klíčové, aby po květnových parlamentních volbách co nejrychleji vznikla silná a hlavně akceschopná vláda.
Jinak Česko spadne mezi země s horším ratingem, čímž se mu notně prodraží půjčky na kapitálovém trhu. Rating domácí ekonomiky zatím zůstává lichotivý. Se známkou A+ (Fitch) patří mezi novými členy EU k těm nejspolehlivějším dlužníkům.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist